Latvenergo tarifa celšanu skaidro ar augošajām izmaksām un norāda, ka peļņa energokompānijā pēdējos gados nepaliek. Tā tiek novirzīta valsts budžeta lāpīšanai, bet, ja to nedarītu un tarifu neceltu, attiecīgo summu nāktos meklēt citur, Dienai saka ekonomikas ministrs Artis Kampars (Vienotība) un norāda: «Tad būtu jāpaceļ vairāk kāds nodoklis vai arī jāsamazina pensijas, pabalsti.»
Elektrība mājsaimniecībām jau sadārdzinājās no šā gada sākuma pēc lēmuma energoresursam iepriekšējās samazinātās 10% pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes vietā piemērot PVN pamatlikmi, kas paaugstināta līdz 22%. Ņemot vērā Latvenergo plānu no 1. aprīļa ieviest diferencētu maksu par elektrību atkarībā no tās patēriņa, paaugstinātais elektroenerģijas tarifs attieksies uz pusi privāto lietotāju - tiem, kam patēriņš lielāks par noteikto slieksni. Latvenergo uzskata, ka šādi uzņēmums rīkojas sociāli atbildīgi un ievieš sociālā taisnīguma principu - tie, kas patērē vairāk, arī maksā vairāk. Pret to iebilst atsevišķi Zaļo un Zemnieku savienības ministri, jo uzskata, ka tādējādi cietīs lielās ģimenes un laukos dzīvojošie. Ievērojot šīs iebildes, Latvenergo ekonomikas ministra uzdevumā patlaban strādā pie priekšlikumiem sociālās palīdzības programmas pilnveidei. Pašlaik tā attiecas uz mazturīgajām un trūcīgajām ģimenēm, kam energokompānija kopš 2009. gada dod 500 kilovatstundu vērtu dāvinājumu. Šādas elektrības atlaižu kartes no aprīļa varētu paredzēt arī daudzbērnu ģimenēm. «Runa ir par triju un vairāk bērnu ģimenēm. Protams, ir gadījumi, ka problēmas ir arī 1-2 bērnu ģimenēm. Uzdevums ir plaši raudzīties,» izvairīgi par iecerētā atbalsta pasākumiem noteica A. Kampars un piebilda, ka konkrētāk par priekšlikumiem varēs runāt jaunnedēļ, kad tie būs gatavi.
Latvenergo teic, ka elektroenerģijas tarifs mājsaimniecībām nav mainīts kopš 2008. gada un tas jāpaaugstina, jo pašreizējais nesedz izmaksas par elektroenerģijas ražošanu un piegādi. No tarifa celšanas kompānija peļņu negūtu - tas ļautu tuvināt elektrības cenu tās patiesajai vērtībai. Patlaban elektroenerģijas cena mājsaimniecībām tiekot subsidēta no ieņēmumiem, kas veidojas no eksporta un tirdzniecības darījumiem, kas arī kompānijai nodrošina peļņu. Tā pērn saskaņā ar provizoriskajiem datiem bija rekordaugsta - 40 miljoni latu. Tikpat daudz plānots pelnīt arī šogad, vēsta LETA.
Tiesa, kompānijas 2008. un 2009. gadā nopelnītais pilnā mērā izmaksāts dividendēs valstij, tādējādi lāpīts budžets. Šā gada budžetā ierēķināts, ka Latvenergo pērnā peļņa nodrošinās 35 miljonus latu, sacīja A. Kampars un noraidīja iespēju, ka peļņu uzņēmumā varētu atstāt, lai tam saspringtajā ekonomiskajā situācijā nevajadzētu celt elektrības tarifu mājsaimniecībām. Ekonomists Ģirts Rungainis uzskata, ka iecerētais tarifa paaugstinājums kopsolī ar sociālās palīdzības programmas paplašināšanu ir solis pareizajā virzienā. Patlaban labumus no subsidētā elektroenerģijas tarifa gūst ne tikai mazāk nodrošinātie, bet arī turīgo slānis, kas par elektrību var atļauties maksāt vairāk, teica Ģ. Rungainis un piebilda, ka maksa par elektrību mājsaimniecībām arī pēc tās paaugstināšanas Latvijā būs viena no zemākajām ES.