Interese aug
METP programma tika sākta 2006.gada jūlijā, un līdz šim tā sniegusi iespēju mācīties un stažēties aptuveni 400 uzņēmējdarbības vadītājiem no Ķīnas un ES valstīm. Eiropas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, nevalstiskajām organizācijām un pašnodarbinātiem uzņēmējiem, kam interesē dinamiskais Ķīnas tirgus, taču pietrūkst līdzekļu un spēju nodibināt lietišķas attiecības ar šo valsti, programma piedāvā desmit mēnešu ilgas mācības Ķīnā. METP ir iespēja Eiropas uzņēmumiem izmācīt savus darbiniekus par zinošiem Ķīnas tirgus speciālistiem.
Patlaban sākusies pieteikumu pieņemšana piektajai programmas dalībnieku uzņemšanai. Pieteikumus interesenti var sūtīt līdz 2010.gada 7.janvārim, savukārt mācības sāksies maijā. (Sīkāka informācija par programmu pieejama www.metp.net.cn.) Pieteikumu skaits ar katru uzņemšanas reizi strauji palielinās, kas liecina, ka Eiropas uzņēmumu vadītāju interese par iespējām Ķīnas tirgū aug, norāda Štefans Hells, METP komandas vadītājs Pekinā.
Veiksmes garants
Nopietnu ieinteresētību apliecina arī abi programmas dalībnieki no Latvijas. «Par spīti šī brīža situācijai pasaules ekonomikā, Ķīnas ekonomika attīstās ļoti strauji. Pašreizējā Ķīna ir plašu iespēju valsts. Mani interesē eksports un imports,» teic Igors Harčenkovs, kurš Latvijā strādā kokmateriālu jomā un jau ieguvis zināmu pieredzi darbā ar Āziju. Īpaša interese viņa uzņēmumam ir par Ķīnas iekšzemes tirgu, jo ierobežoto kokmateriālu resursu dēļ tā spiesta tos importēt no citām valstīm. «Uzskatu, ka mums te ir plašas izaugsmes iespējas. Varēsim arī attīstīt jaunus produktus, realizēt tos šeit,» ir pārliecināts Igors. Viņš uzsver, ka galvenie ieguvumi no dalības METP programmā būs ķīniešu valodas apgūšana, iespēja apceļot šo valsti, kā arī spēja izprast Ķīnas kultūru un mentalitāti, jo darbā ar Ķīnas uzņēmumiem tas esot pamatnosacījums.
Tam piekrīt arī Mārtiņš Pētersons. Veidojot biznesa kontaktus Ķīnā, izpratne par ķīniešu problēmām un dzīves uztveri, kā arī attiecību veidošanas māka ir ļoti būtiska - pārsvarā viss šeit notiek, izmantojot tiešus kontaktus. Jārēķinās arī, ka Ķīnas biznesa vidē atšķirībā no Eiropas un Latvijas ļoti daudzas jomas un procesi ir valdības regulēti un vadīti, bet kultūrvēsturiskajā mantojumā un pašreizējās norisēs iespējams saskatīt līdzības ar Latviju kā PSRS daļu, Mārtiņš stāsta. Neatsverams palīgs būšot arī ķīniešu valodas zināšanas un iegūtie draugi un paziņas.
Mārtiņš strādā SIA Stendera ziepju fabrika Iepirkumu daļā un lēmumu pieteikties METP programmai pieņēmis kopā ar kolēģiem un vadību. Pirmā pieredze darbā ar Ķīnu uzņēmumā jau gūta, jo šobrīd tā ir viens no nozīmīgākajiem Stendera ziepju fabrikas noieta tirgiem. Attīstība tajā ir viena no svarīgākajām uzņēmuma prioritātēm. «Ķīna pēdējo divu desmitgažu laikā ir pārvērtusies no ļoti lēta darbaspēka valsts par valsti, kas orientēta uz patēriņu. Šeit ir arvien vairāk iespēju ne tikai lēti saražot, bet arī pārdot savu produkciju, pakalpojumus. Ķīna atver savu tirgu un kļūst sakārtotāka ārvalstu uzņēmumiem - tas iedrošina. Pašlaik tā ir viena no tām vietām pasaulē, kur ir lielākas iespējas veiksmīgam biznesam un personīgai izaugsmei,» uzskata Mārtiņš.
Raiba kompānija
Lai piedalītos METP programmā, Igoram un Mārtiņam bija jāiztur nopietna atlase, jo uz 100 ceturtās uzņemšanas kārtas vietām bija pieteikušies vairāk nekā 300 pretendentu no visas Eiropas un Ķīnas. Atlase notika divos līmeņos - bija jāuzraksta biznesa plāns un jāpiedalās pārrunās. METP programmu pilnībā finansē Eiropas Savienība, papildus maksājot programmas dalībniekiem arī 1000 eiro mēnesī sadzīves tēriņiem. METP dalībnieki septiņus mēnešus Ķīnā mācās ķīniešu valodu, studē kultūru saskarsmi, piedalās īpaši sagatavotos semināros un viesojas ķīniešu uzņēmumos, dažādās pilsētās un pārvaldes iestādēs, savukārt pēc tam trīs mēnešus stažējas kādā Ķīnas uzņēmumā. Igors un Mārtiņš programmu vērtē kā ļoti labi organizētu, blīvu un intensīvu. Ar ķīniešu valodu nākas pacīnīties, taču īpašu prieku sagādājis brauciens pa Ķīnas uzņēmumiem. «Pabiju mobilo tālruņu ražotnē, veļas pulvera ražotnē, banku programmatūras izstrādes uzņēmumā, kā arī importa/eksporta uzņēmumā, kas darbojas arī kā ostas operators,» Mārtiņš uzskaita. Tikpat raiba kompānija ir arī paši programmas dalībnieki, starp kuriem var sastapt gan tuneļu urbšanas iekārtu ražotņu, gan augstskolu pārstāvjus. Eiropiešu vidū visvairāk esot vadītāji no Vācijas un Nīderlandes, taču galvenais motīvs visiem programmas dalībniekiem ir viens - sadarbība.