Dirty Deal Teatro šovakar, 15. aprīlī, pirmizrādi piedzīvos režisora Dmitrija Petrenko un dramaturga Jāņa Baloža veidotā izrāde Pēdējais pionieris. Daudziem pionieru gaitas ir bērnības sastāvdaļa, bet liela daļa sabiedrības to nav piedzīvojusi - jā, laiks paskrējis nemanot, un pusaudži ar sarkaniem kaklautiņiem palikuši vēsturē.
Pārstāstot saturu - izrāde Pēdējais pionieris ir stāsts par Ņikitu, Saņu un Sašu, kuri ir pusaudži astoņdesmito gadu beigās Rīgā. Saša draudzējas ar Ņikitu, bet Ņikita mīl Sašu. Vēl Saša un Ņikita draudzējas ar Saņu. Viņiem visiem ir piecpadsmit gadu, un viņi runā krieviski. Ņikita, Saša un Saņa ir tie pēdējie pionieri, kuriem uzņemšana pionieros desmit gadu vecumā bija tikpat nozīmīgs notikums kā kaklautu sadedzināšana pie skolas pusaudža gados. «Tas ir stāsts par paaudzi, kura savu dzīvi sāka reizē ar jaunizveidoto valsti. Par tās paaudzes neremdināmo vēlmi, lai lietas notiek citādi - sākot ar atļauto matu garumu skolēniem, beidzot ar to, lai viss vienkārši notiktu īstāk. Iespējams, iekšējā būtība astoņdesmito gadu pusaudžiem un mūsdienu jauniešiem īpaši neatšķiras, taču tagad, domāju, ir drusku grūtāk, jo izvēļu ir tik daudz, ka var apjukt. Nav viena mērķa un ienaidnieka, pret kuru cīnīties, līdz ar to augstāka ir personīgā atbildība un motivācija, patstāvība,» domā dramaturgs Jānis Balodis.
Pēdējais pionieris ir stāsts, kas ir radies šeit un tagad, satiekot un uzklausot vairākus pēdējos pionierus, tagad aptuveni četrdesmit gadu vecus mūsdienu Latvijas iedzīvotājus, tādējādi metot tiltu starp «šodien» un «tad». «Pēdējos piecdesmit gados PSRS sabrukums mūsu sabiedrībai, manuprāt, ir lielākais politiskais notikums. Toreizējiem vidusskolas beidzējiem sākās jauna dzīve un izaicinājumi - un tāpat arī Latvijai kā valstij,» skaidro J. Balodis.
Izrādes režisors Dmitrijs Petrenko par iestudējumu stāsta: «Mūsu izrādes galvenie varoņi ir trīs visparastākie jaunieši. Kopā ar viņiem mēs cenšamies saprast to mūsu vēstures posmu, ko apzīmējam ar atmodu. Man ir interesanti saprast, ko redzēja, juta un domāja tie krievu jaunieši, kuri atmodas laikā mācījās vecākajās klasēs un auga krievu ģimenēs. Kad meklējām prototipus saviem varoņiem, atsaucās ļoti daudz cilvēku.»
Dramaturgam Jānim Balodim un režisoram Dmitrijam Petrenko šis iestudējums ir pirmā sadarbība. Izrādes scenogrāfe ir Sintija Jēkabsone, gaismu māksliniece - Jūlija Bondarenko. Iestudējuma varoņu lomas atveidos Ilze Āboltiņa, Armands Ikalis un Kristaps Ķeselis.
Nākamās izrādes tiks spēlētas 16. un 17. aprīlī, kā arī 5. un 6. maijā plkst. 19.00 Dirty Deal Teatro Spīķeros Rīgā.