Normāla novecošanās
Prostata ir visiem vīriešiem. Tas ir neliels dziedzeris, reproduktīvs orgāns, kas ražo sastāvdaļas, kuras ietilpst spermas sastāvā un nodrošina spermatozoīdiem vidi, lai tie nokļūtu līdz olšūnai un to apaugļotu. Tajā pašā laikā prostata arī darbojas, lai aizsargātu urīnceļus no iekaisuma. Kāpēc prostata palielinās? Priekšdziedzera šūnas, gadiem ejot, kļūst jutīgākas pret testosterona vielmaiņas produktu, kas stimulē šūnas, un tāpēc tās vairojas. 45 gadi ir zīmīgs vīrieša vecums, kad reproduktīvā funkcija galvenokārt ir izpildīta. Labdabīga prostatas hiperplāzija līdz ar vecuma palielināšanos attīstās visiem vīriešiem un tas ir normāls organisma novecošanas process, bet tā var būt arī progresējoša slimība, kurai jāpievērš vērība, jo var parādīties komplikācijas - urīna aizture, asiņošana, var attīstīties infekcijas, veidoties nieru mazspēja un gala rezultātā ielaista slimība var būt arī nāves iemesls. Prostatas vēzis - ļaundabīgais audzējs - ir visizplatītākais vēža veids vīriešiem. Ja to konstatē laikus, slimību var ārstēt.
«Bērzu sulu un alus dzeršana, protams, var būt iemesls, lai biežāk pačurātu, bet, ja cilvēks savas sajūtas vēro, tad pamana atšķirību,» saka Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) klīnikas Gaiļezers urologs Linards Rēdmanis. Nav par ļaunu zināt arī savas dzimtas un jo īpaši vecāku slimības. Ja tēvam ir priekšdziedzera audzējs, tad risks saslimt dēlam ir vairākas reizes augstāks.
Soli pa solim
Nevienam negribas iet pie ārsta! Uz to ārstam Rēdmanim ir iedrošinošs jociņš: «Ārsti jau parasti neko patīkamu nepiedāvā! Vai nu negaršīgas zāles, vai sāpīgas procedūras.»
Pirmais solis - saruna ar urologu un simptomu izvērtējums, aizpildot Starptautiskās prostatas simptomu skalas anketu. Šī skala urologiem palīdz arī vēlāk, jau izvērtējot ārstēšanās gaitu.
Otrais solis - jākontrolē savas analīzes. Prostatas specifiskais antigēns (PSA), kas parādās asins analīzēs, ir olbaltumviela, ko prostata producē. Jo PSA rādītāji analīzēs ir augstāki, jau var prognozēt straujāku prostatas palielināšanos. Bieži vien pacientiem vēl nav nekādu sūdzību, bet, ja analīzēs PSA līmenis ir paaugstināts, tad ģimenes ārsts dod norīkojumu apmeklēt urologu. Labdabīgajam un ļaundabīgajam procesam ļoti bieži ir līdzīgas sūdzības.
Trešais solis - priekšdziedzera izmeklējums notiek caur tūpļa zarnu. Tas nav patīkami, bet - nav arī sāpīgi. Sieviete pati var savas krūtis pārbaudīt un, sataustot bumbulīti vai nelīdzenumu, sākt uztraukties, bet prostatas palielinājumu var konstatēt tikai ārsts.
Ja nepieciešams, tiek veikts arī sonogrāfisks izmeklējums un nieru analīze.
Atveseļošanās ir cerīga
Ja problēma tiek konstatēta laikus, operācija nebūt nav vajadzīga. Parasti ķirurģiska iejaukšanās nepieciešama kungiem, kuriem ir iestājusies urīna aizture un tiek ievadīts katetrs. Un tad, lai ar to nebūtu jāstaigā visu mūžu, jāatjauno urīnkanālu caurlaidība, jo prostata nospiež urīnizvada kanālu. Ir gana daudz medikamentu, kurus regulāri lietojot samazinās palielinātās prostatas izraisītās sūdzības. Zāļu ietekmē prostatas izmērs samazinās.
Bet, ja operācija ir nepieciešama, lielāko daļu labdabīgās prostatas izoperē, pielietojot modernas endoskopiskas metodes - neko negriežot, bet caur kanālu likvidējot audzēju. Tiek izmantota arī lāzerķirurģijas metode. Ja operācija nav ar sarežģījumiem un prostatas audzējs ir labdabīgs, jau pēc četram piecām dienām pacients tiek izrakstīts no slimnīcas.
Pēc operācijas vēl kādus divus mēnešus var saglabāties sūdzības par biežu urināciju, kairinošu sajūtu urīnizvadkanālā, ko izraisa dzīšanas procesi. Labdabīgas priekšdziedzera hiperplāzijas ķirurģija būtiski neietekmē erektilo funkciju, bet dažiem pacientiem tā var pavājināties. Bet dzīves kvalitāte noteikti uzlabojas.
Ko darīt, lai nesaslimtu? «Prevencija jebkuram vēzim - samazināt uzturā dzīvnieku taukus,» šāds ir ārsta Linarda Rēdmaņa padoms. «Ja runājam par priekšdziedzera veselību, padoms ir vienkāršs - izvairīties no urīnceļu infekcijām un seksuāli transmisīvajām slimībām.»
Ja automašīnai reizi gadā jāiziet tehniskā apskate, tad arī visiem - gan sievietēm, gan vīriešiem - reizi gadā (un jo īpaši pēc 45 gadiem) jāiet pie ģimenes ārsta un tad jau attiecīgi - sievietēm pie ginekologa un vīriešiem pie urologa. L. Rēdmanis piebilst: «Saslimstība ar prostatas vēzi ir augsta, tāpēc esam ieinteresēti konstatēt vīriešiem saslimšanu pēc iespējas agrīnā stadijā.»