Suņiem visbiežāk sastopamā endokrīnās sistēmas slimība ir hipoT. Pazīmes ir visai nespecifiskas - nomākums, fiziskās aktivitātes mazināšanās, svara pieaugums, nespodrs, taukains apmatojums, sausa āda, reprodukcijas problēmas, var būt agresija. Ja slimība netiek ārstēta, nereti pievienojas barības vada paplašinājums, ceļu saišu plīsumi, sēklinieku atrofija, kardiomiopātija, pastiprināta asiņošana, radzenes čūlas. HipoT var būt iedzimts vai iegūts dzīves laikā.
Diagnozi apstiprināt nav vienkārši - jāveic vairāki izmeklējumi, un rezultātu interpretācijai nepieciešama pieredze un zināšanas. Parasti nosaka divus V hormonus T3 (trijodtironīnu) un T4 (levotiroksīnu), kā arī antivielas, kas var norādīt uz autoimūnas izcelsmes hipoT.
Ārstēšana ir samērā vienkārša - ar levotiroksīna tabletēm aizvieto organismā trūkstošo hormonu. Visbiežāk iesaka dienas devu dalīt divās daļās. Pēc divu mēnešu lietošanas vēlreiz tiek noteikti V hormonu līmeņi un notiek devas korekcija, ja nepieciešams. Svarīgi zināt, ka hipoT gadījumā suņiem nevar lietot cilvēkiem paredzētās V hormonu zāles - tās nav efektīvas. Latvijā nav reģistrētas V hormonu zāles lietošanai dzīvniekiem. Tās var pasūtīt tikai ar sava veterinārārsta palīdzību.
Attiecībā uz iedzimto hipoT šobrīd ir izstrādāts ģenētiskais tests tikai Spānijas ūdenssuņiem. Pārējām šķirnēm, kam sastopams iedzimtais hipoT (zelta retrīveri, dogi, bīgli, skotu aitu suņi, amerikāņu kokerspanieli, rotveileri, bokseri, dobermaņi, vācu aitu suņi, akitas, īru seteri u. c.), diagnozi var noteikt tikai pēc klīnisko pazīmju parādīšanās.
Pretējas dabas slimība hipertireoīdisms (vairogdziedzera hiperfunkcija) ir sastopama galvenokārt kaķiem pēc septiņu gadu vecuma. Tipiskās pazīmes ir svara zudums, bet palielināta apetīte, pastiprināta dzeršana un čurāšana, vemšana, caureja, izmainīta uzvedība (hiperaktivitāte, nemiers, agresija, pastiprināta sevis kopšana), nespodrs apmatojums, pastiprināta sirds darbība.
Diagnozi nosaka, vadoties pēc tipiskajām pazīmēm un paaugstināta V hormonu līmeņa asinīs. Dažkārt diagnozi noteikt ir sarežģītāk, jo hormonu līmenis asinīs ir normāls, tad veic T3 supresijas testu, kas ļauj noteikt patieso vairogdziedzera darbību.
HiperT ārstēšanai ir trīs iespējas: vienkāršākā ir Hills radītā y/d dieta - tās efektivitāte pamatojas uz ierobežotu joda daudzumu barībā. V hormonu obligāta sastāvdaļa ir jods, ko var uzņemt tikai ar barību. Ja barība satur ierobežotu daudzumu joda, nav iespējams veidoties pārliecīgam V hormonu daudzumam. Ir kaķi, kam šis risinājums ir vispiemērotākais, bet diemžēl tas nederēs kaķiem, kas paši nodrošina sev pārtiku.
Otra iespēja ir lietot zāles, kas samazina vairogdziedzera aktivitāti - slimība netiek ārstēta, bet tikai kontrolēta. Zāles jālieto visu dzīvi.
Trešā - visriskantākā - iespēja ir hipertrofēto vairogdziedzera audu ķirurģiska izņemšana. Risks ir nejauši reizē izoperēt epitēlijķermenīšus, kas atrodas uz vairogdziedzera un atbild par Ca līmeņa regulāciju organismā. Ja jāizņem abas V daivas, atlikušo dzīvi jānodrošina V hormoni caur muti.
*Veterinārārste, Universitātes Vetfonds