Atbildīgais FM valsts sekretāra vietnieks Andžs Ūbelis patlaban neņemas apgalvot, ka līdz valdības sēdei nonāks kāds konkrēts no FM piedāvātajiem trim vienkāršošanas variantiem. Iespējams, saskaņošanas procesā radīšoties kāds cits priekšlikums, turklāt galalēmums jāpieņem valdībai. Tas, kā rāda pieredze, var prasīt politiskas sadursmes.
Radikālākais no FM priekšlikumiem, kuri visi vērsti uz administratīvā aparāta un birokrātisko procedūru samazināšanu, paredz noteikt tikai vienu atbildīgo aģentūru, kas rūpētos par ES fondu apguvi. Ar šo darbu nodarbotos Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA), kas atrodas FM paspārnē. Reformējot sistēmu, tā pārņemtu pārējo septiņu aģentūru (visas administrē fondu apguvi) funkcijas. FM aplēsusi, ka nodarbināto skaits aģentūrās tādējādi samazinātos par 142, dodot lielāko līdzekļu ietaupījumu. Pārējie divi vienkāršošanas varianti nav tik radikāli - viens pašreizējo astoņu aģentūru vietā paredz atstāt četras, otrs - trīs. Kopā ar administrēšanas vienkāršošanu valdībai būs jālemj arī par birokrātiskiem atvieglojumiem projektu iesniedzējiem, starp tiem ir priekšlikumi mazināt kontroli projekta ieviešanas gaitā, iesniedzamo finanšu dokumentu klāstu, nodrošināt vienotu pieeju uzraudzībai.
Vēl cits jautājums, kuru var nākties izšķirt valdībai, ir Eiropas Komisijas (EK) iniciatīva ļaut dalībvalstīm turpmākos divus gadus atteikties no nacionālā līdzfinansējuma (tam pašlaik jāveido vismaz 15% no ES fondu finansējuma). Ekonomikas lejupslīdes apstākļos tas valdībām ļautu atbrīvot līdzfinansējumam paredzētos budžeta līdzekļus, novirzot tos citiem mērķiem. Tiesa, šī ideja EK lēmuma formu vēl nav ieguvusi, turklāt tas nenozīmē, ka divus gadus atliktais līdzfinansējums valstīm nebūtu jāatmaksā. Līdzfinansējumā nesamaksātā nauda būtu jāparedz turpmākajos gados. Dalībvalstu valdībām par šādas EK iniciatīvas piemērošanu ES fondu naudas apguvē būs jālemj, ja lēmumu pieņems EK.