Pārdeva pārāk lēti
Skaļākais pārmetums TNA virzienā ir par īpašumu pārdošanas praksi. 2012. gadā kapitālsabiedrība pārdevusi divus vērtīgus nekustamos īpašumus Jūrmalā - biroja telpas Jomas ielā 46 un zemes īpašumu Pilsoņu ielā 12. Pamatojums īpašumu pārdošanai bija augstās uzturēšanas izmaksas. Abos gadījumos īpašumi pārdoti izsolē par nepilnu pusi no sākotnēji noteiktās cenas. Vēlāk vairāku īpašnieku maiņas rezultātā īpašuma pārdošanas cena nepilna gada laikā sasniedza faktisko tirgus cenu, divas reizes pārsniedzot to, par kādu īpašums sākotnēji pārdots. Tādējādi valsts no šiem darījumiem nav guvusi ieņēmumus - vairāk nekā miljonu eiro.
Turklāt VK norāda, ka īpašumu pārdošana ir pretrunā ar Ministru kabinetā nolemto, ka šie īpašumi ir izmantojami kā aģentūras kredītsaistību nodrošinājums. Tieslietu ministrija skaidro, ka vēsturiski Jomas ielā 46 atradās Jūrmalas pilsētas tiesa, minētās telpas atzītas par nepiemērotām un neatbilstošām mūsdienu prasībām tiesas darba nodrošināšanai. Šai ēkai bijuši arī vismaz 10 kopīpašnieki. Savukārt Pilsoņu ielā 12 atradās zemes īpašums, uz kura nebija iespējams veikt jaunas tiesas ēkas būvniecību, jo rīkotajā sabiedriskajā apspriešanā nolemts, ka tiesas ēkas atrašanās minētajā teritorijā nav vēlama. «Līdz ar to abi īpašumi atbilstoši Ministru kabineta rīkojumam tika ieguldīti Tiesu namu aģentūras pamatkapitālā, lai nostiprinātu TNA iespējas paaugstināt aizņemtā kapitāla saistību summu, proti, paaugstināt TNA kredītspēju. [..] Tas arī tika izdarīts, pārdodot minētos īpašumus. Visas iepriekš minētās darbības tika veiktas saskaņā ar Ministru kabineta rīkojumā noteikto,» taisnojas ministrijas pārstāve Līva Rancāne. Savukārt no īpašumu pārdošanas iegūtie līdzekļi ieguldīti citu īpašumu renovācijās un rekonstrukcijās.
Liela daļa nerentabli
Revīzijā arī konstatēts, ka TNA ir spējusi uzkrāt ievērojamus līdzekļus divu miljonu eiro apmērā, tomēr skaidra nākotnes redzējuma, kā tos ieguldīt nekustamajos īpašumos, nav, tāpēc līdzekļi ilgstoši stāv kontā. Tāpat norādīts, ka TNA noslēgtajos nomas līgumos maksas ne vienmēr ir pamatotas ar konkrētiem aprēķiniem un netiek pārskatītas atbilstoši faktiskajiem uzturēšanas izdevumiem. Piemēram, 2014. gadā 67% īpašumu nomas maksa ir zemāka nekā faktiskie pārvaldīšanas izdevumi, tātad šie īpašumi ir nerentabli. Savukārt 33% gadījumu nomas maksa ir augstāka par faktiskajiem izdevumiem, vienā gadījumā pārsniedzot pašizmaksu pat par 270%.
Kopumā TNA pārvalda 54 nekustamos īpašumus, no tiem 34 ir tiesu iestādes un 20 - citas valsts iestādes, bet 35 īpašumos ir arī citi nomnieki. VK arī uzskata, ka TNA vajadzēja nodot 60 objektus, kas šobrīd atrodas Ieslodzījuma vietu pārvaldes pārraudzībā, bet netiek izmantoti pārvaldes tiešo funkciju veikšanai.
VK gan nav tikai kritizējusi TNA darbību. Pozitīvi izceļami sasniegumi iekšējās kontroles sistēmā attiecībā uz jomām, kuras ir problemātiskas citās kapitālsabiedrībās - līdzekļu izlietojuma pamatotība, iepirkuma procedūras, transporta izmantošanas pamatojuma dokumentācija un citas, teikts ziņojumā. Par to, ka no VK saņemtas arī uzslavas, atbildē Dienai priecājas Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Raivis Kronbergs, gan nenoliedzot, ka «ir arī lietas, kuras ir uzlabojamas, un tās noteikti tiks pārrunātas akcionāru sanāksmē».