Šā gada decembrī pasaule pulcēsies Kopenhāgenā uz 15.ANO klimata galotņu tikšanos, tā saukto COP15. COP15 sniedz mums iespēju panākt globālu vienošanos, kas pārņemtu Kioto protokolā panākto cīņu pret globālajām klimata pārmaiņām. Šo klimata pārmaiņu sekas, piemēram, plūdi un ārkārtīgi stipri nokrišņi, sausums un zemes izkalšana, ir jau tagad pamanāmas un nopietnas. Ja mēs drīzumā neatradīsim kopīgus risinājumus, negatīvais efekts var kļūt vēl sliktāks jau tuvākajos gados.
Kopenhāgenā decembrī mums ir iespēja pieņemt vēsturisku lēmumu. Mēs varam padarīt šo planētu par labāku vietu mūsu bērniem un nākamajām paaudzēm. Dānijai un Latvijai - kopā ar mūsu partneriem ES - ir īpaša atbildība. ES jākļūst par dzinējspēku. Mums ir jārunā stingrā un kopīgā balsī starptautiskajās sarunās.
ES galotņu tikšanās laikā pagājušā gada decembrī ES dalībvalstis vienojās par vairākiem diezgan ambicioziem mērķiem tālākā siltumnīcu gāzu samazināšanā un atjaunojamo enerģijas avotu palielināšanā. Mēs arī vienojāmies par šā sloga sadali, lai sasniegtu šos mērķus. Vienošanās veido stingru kopējo platformu, lai pārliecinātu pārējos. Bet arī mums pašiem ar savu uzvedību ir jābūt labam paraugam. No 1980. līdz 2005.gadam Dānijai ir izdevies uzturēt stipru ekonomisko izaugsmi par 70%, saglabājot enerģijas patēriņu vairāk vai mazāk nemainīgu. Zaļā enerģija un paaugstinātā enerģijas efektivitāte ir likusi pamatus zaļākai ekonomikai.
Dānijas «stāsts» dod daudz lielāku iespaidu uz lēmumu un viedokļu veidotājiem visā pasaulē, nekā jebkāda ekonomiskā vai militārā vara manai valstij varētu būt. Un piedevām tas rada tirdzniecību un investīcijas, kā arī piesaista tūristus.
Es domāju, ka Latvijai ir potenciāls sasniegt to pašu. Tikai dažas valstis pasaulē - kā Latvija - ir tik bagātas ar atjaunojamiem enerģijas avotiem. Saule, ūdens, biomasa un vējš Latvijā ir pa pilnam. Un vēl lielāka šo resursu izmantošana dos tikai labumu šai brīnišķīgajai zemei, kurā man ir tas gods strādāt.
Bet, protams, ne Latvija, ne Dānija un pat ne ES nevar atrisināt globālā klimata izaicinājumus vienas pašas. Mums ir nepieciešama mūsu starptautisko partneru palīdzība, jo īpaši lielo CO2 izmešu radītāju - ASV, Ķīnas, Indijas, Krievijas, Brazīlijas u.c. Ir daži pozitīvi signāli nesen notikušajā reģionālajā samitā Āzijā, ka vienošanās par siltumnīcu gāzu emisijas samazināšanu tomēr var tikt panākta. Taču vēl aizvien ir daudzi klupšanas akmeņi ceļā uz Kopenhāgenu. Tomēr kopā mums ir izdevība padarīt 2010.gadu par Zaļo gadu. Darīsim to!