Uz 13 deputātu vietām kandidē 16 cilvēku. Ķoņu pagasta padomes priekšsēdētājs Didzis Kiresārs atteicies piedalīties šajā dzīves loterijā, tāpēc līdera loma vienīgajā sarakstā iedalīta Naukšēnu pagasta padomes priekšsēdētājam Jānim Zumentam. Naukšēnu Cilvēkmuzeja vadītājs Arnis Ozoliņš domā, ka turpmākajā periodā pastrādāt, iespējams, dabūs visi 16, par ko liecina līdzšinējās Naukšēnu pagasta padomes darbs - četros gados mandātu nolikuši trīs deputāti. Līdz šim naukšēnieši visai aktīvi iesaistījušies vēlēšanās, jo 2005.gadā iedzīvotājiem bija iespēja izvēlēties labākos no trim sarakstiem.
Grūtāk gājis Ķoņos. Līdzīga situācija šajā pagastā bijusi jau 2001.gadā - tikai pēc kandidātu sarakstu iesniegšanas termiņa pagarinājuma sagatavots otrs saraksts, arī 2005.gadā divi saraksti tapuši ar lielām grūtībām. Ķoņu pagasta bibliotekāre Maruta Krastiņa, kura jau vairākus gadus vada vietējo vēlēšanu komisiju, saka: «Ķoņu ļaudis allaž bijuši kūtri uz kopā sanākšanu. Iespējams, pie vainas tas, ka pagastā nav izteikta centra, ir vairākas apdzīvotas vietas, taču cilvēki izkaisīti viensētās. Un kas tad pagastā vairs palicis - lielākoties pensionāri, jaunie un aktīvie jau ir projām. Ir gan daži uzņēmēji un lielāki zemnieki, bet viņiem savu rūpju gana, kur nu vēl pieteikties deputātos.» M.Krastiņa pieļauj - ja būtu vismaz divi saraksti, varbūt arī vēlētāju atsaucība būtu lielāka, bet tagad labi ja 300 no 500 balsstiesīgajiem vēlēšanu dienā atnāks uz iecirkni. Piedāvājot tikai vienu listi, cilvēki jūtas apdalīti, trūkst izvēles.
Tam piekrīt arī SIA Nāras līdzīpašniece Lidija Rulle no Naukšēniem, kas vienu no kandidātu sarakstiem veidojusi pirms četriem gadiem un mēģinājusi to darīt arī šogad, taču nesekmīgi. Neticība nākotnei, rūpes par pašu izdzīvošanu, arī vietējo aktīvistu trūkums ir galvenie iemesli, kāpēc topošajā novadā nav izdevies izveidot vairākus kandidātu sarakstus. «Visi aktīvākie apvienojušies vienā sarakstā. Pat tie, kuri iepriekš bija ievēlēti no citām vēlētāju apvienībām, šoreiz izvēlējušies Jāņa Zumenta vadīto apvienību Sarma. Un cik tad novadā to iedzīvotāju, lai iznāktu vairāki saraksti?» prāto ķoņiete jau vairākās paaudzēs Agnese Auniņa-Linmeijere un abas ar Lidiju vienojas, ka J.Zuments kā novada vadītājs tomēr nebūtu sliktākā izvēle. Viņas rēķina, cik daudz ir to kandidātu, kurus pazīst abu pagastu ļaudis un kuri kaimiņiem sveši. «Katrā pagastā balsos par savējiem un, ņemot vērā, ka Ķoņu cilvēku sarakstā ir trīs reižu mazāk un arī vēlētāju proporcija ir tāda pati, pārstāvniecība domē varētu būt samērā maza,» saka A.Auniņa-Linmeijere. Naukšēnu pagasta padomes priekšsēdētājs J.Zuments gan sola neaizmirst «mazāko brāli». Galvenais, kas šobrīd satrauc Ķoņu ļaudis - vai jaunā novada domes saglabās divas skolas, divas bibliotēkas un divus kultūras namus, nosargājot tās nedaudzās darba vietas, kas te vēl palikušas. Naukšēnu novada iedzīvotāju skaits nepārsniegs 2,5 tūkstošus, bet kopējais budžets - aptuveni miljons latu.
A.Ozoliņš uz jauno administratīvo veidojumu raugās skeptiski, tomēr tas ir mazākais ļaunums no visiem iespējamajiem variantiem, kādi reformas gaitā zīmēti kartē. «Naukšēniem ar Ķoņiem kopēja ir nu šitik daudz,» Arnis rāda mazā pirksta galiņu. «Taču, lai izbēgtu no lielā lāča, ko mēs saucam par Rūjienu, abu pagastu ļaudis parakstījušies par šādu variantu. Tas ļauj lemšanu par novada nākotni paturēt savās rokās, nevis atdot pilsētniekiem.»