Šobrīd Latvijā dzimst aptuveni 1,2 bērni uz sievieti reproduktīvajā vecumā. Demogrāfisko lietu padome atbalstīja VM sagatavoto priekšlikumu valsts budžeta grozījumos virzīt papildus 1,5 miljonu latu piešķiršanu mātes un bērna aizsardzības programmai. Cik naudas no šiem līdzekļiem vajadzēs tieši neauglības ārstēšanai, veselības ministre nevarēja pateikt, jo nav vēl zināms, cik pāru pieteiksies. Kopumā VM izstrādātā programma ietver vairākus virzienus. Viens no tiem - veselības mācības atgriešana skolās. Par to Demogrāfisko lietu padome vēl diskutēs.
«Plānota arī ģimenes ārstu izglītības programma, lai palīdzētu plānot ģimenes, izglītot grūtnieces,» stāsta I. Circene. Tāpat iecerēts pastiprināt grūtnieču aprūpi - ieviest papildu izmeklēšanu, piemēram, anomāliju noteikšanai, valsts finansētajā grūtnieču aprūpes programmā iesaistīt privāti praktizējošus ginekologus. Varētu arī kompensēt nepieciešamos recepšu medikamentus 25% apmērā grūtniecēm un bērniem līdz divu gadu vecumam.
Plānots arī iekļaut valsts kompensējamo zāļu sarakstā medikamentus neauglības ārstēšanai un neauglības diagnostiskos izmeklējumus un medicīniskās apaugļošanas procedūras valsts apmaksāto ārstniecības pakalpojumus sarakstā. Šobrīd pāriem pašiem jamaksā gan par zālēm, gan procedūrām. I. Circene saka - Igaunijā šādas programmas rezultāts ir ap 3% bērnu no visu jaundzimušo skaita. Līdzīgi kā vairākās citās valstīs, mākslīgo apaugļošanu no valsts naudas varētu apmaksāt sievietēm līdz 37 gadu vecumam, jo pēc šī vecuma mākslīgās apaugļošanas efekts ļoti mazinās, saka ministre. Demogrāfisko lietu padomes sēdē nevalstiskā organizācija Asociācija Ģimene uzsvēra, ka neauglības ārstēšana prioritāri būtu jānodrošina laulātiem pāriem, taču I. Circene norāda, ka pēc laulības apliecības pāri netiks šķiroti. Arī labklājības ministre Ilze Viņķele (Vienotība) norādīja, ka ir kategoriski pret iedzīvotāju šķirošanu un jāpalīdz gan precētiem, gan neprecētiem.