Laika ziņas
Šodien
Apmācies

VP: dažreiz riteni nākas atdot zaglim

«Nezinu, kāpēc visi saka, ka Latgalīte ir centrs, kur pārdod nozagtus velosipēdus katru dienu. Nu tā nav,» teic minētajam tirgum tuvākā, Gogoļa ielas Rīgas 2.policijas iecirkņa priekšnieks Vladimirs Stoļarovs. Viņš nedomā, ka blakusrakstā minētajā gadījumā policisti rīkojušies neprofesionāli. Ivaram vajadzējis visu laiku novērot riteni, jo, visticamāk, kādā brīdī tas vienkārši aizvests.

«Nekādas garāžas, kur glabā zagtos riteņus, tur nav,» apgalvo iecirkņa priekšnieks. Viņš domā, ka pastāvīgajiem tirgotājiem nav patīkami, ja kāds blakus pārdod zagtu mantu, tāpēc tiem droši varēja lūgt palīdzību.

«Tendence stiept zagtos velosipēdus un arī citas mantas ir uz Latgalīti, jo tur tirgo pamatā rūpnieciskās preces un spektrs ir ļoti plašs. Matīsa tirgū blakus gaļai un kartupeļiem divriteņus taču nepārdos,» teic Jānis Zīle, sērijveida un liela apmēra zādzību izmeklēšanu koordinējošās Rīgas kriminālpolicijas nodaļas šefa vietnieks.

Akcents patiešām esot uz Latgalīti, taču zagtos riteņus tirgo arī Centrāltirgū, Čiekurkalnā, Rumbulā. Kā uzsver V.Stoļarovs, arī internets ir vieta, kur daudzi pārdod nelikumīgi iegūtus velosipēdus. Iespēju robežās plānveida pārbaudes zināmajās vietās notiekot, taču, kā atzīst policijā, katru dienu patruļas tur tomēr neparādās, tas notiekot reizi nedēļā. Pastāvīgi nolikt policistu, piemēram, pie Latgalītes vārtiem, resursu trūkuma dēļ policija nevarot.

Dienu informēja VP, šogad jūlijā visā Latvijā reģistrēti 405 velosipēdu zādzību un pazušanas gadījumi. Salīdzinājumam - 2008.gada jūlijā bija reģistrētas 305 velozādzības. Savukārt Rīgas reģionā šā gada pirmajā pusē kā zagti vai pazuduši reģistrēti gandrīz 500 riteņi. No tiem atklāts ap 40 noziegumu, bet vismaz 8 riteņiem nav zināms īpašnieks. Taču pastāv «vēl kāds procents», kas policijas redzeslokā nemaz nenonāk, norāda J.Zīle.

«Pirmkārt, ir velosipēdi, kas pirkti kaut kur tirgū no rokas un kam nav dokumentu, otrkārt, pārpirkti no paziņām. Treškārt, dokumenti ir pazaudēti un nevar pierādīt īpašuma tiesības, kā arī nevar izstāstīt nekādas identificējošas pazīmes,» piemērus min J.Zīle. Viņš atgādina - Latvijā nav velosipēdu reģistra. Ja būtu, aizturot kādu aizdomīgu braucēju, policists datorizētajā reģistrā varētu pārbaudīt, vai ritenis neskaitās zagts.

Ja ritenis nozagts, iesniegums policijai tomēr būtu jāraksta vienmēr, to pierāda J.Zīles stāstītais par kādu nesenu gadījumu: «Tiek aizturētas personas, pārbaudē tiek izņemti velosipēdi, bet nevaram pierādīt, no kurienes. Viņš stāsta: jā, es to nozagu. Bet īpaši neorientējas, kur. Iesniegumu gaidām vienu diennakti, četras - nav. Esam spiesti pēc kāda laika šo riteni atdot viņam atpakaļ, kaut gan iekšēji zinām, ka viņš to velosipēdu ir nozadzis. It kā ņirgāšanās par policijas darbu sanāk.»

Tendenci, ka būtu izveidojušies organizēti grupējumi, kas specializētos tieši velosipēdu zādzībās, policija nav novērojusi. Cīņa ar zagto mantu uzpircējiem gan ir sāpīgs jautājums. «Jāpierāda uzpirkšanas fakts. Ja pat noķertais zaglis iepriekšējās piecas sešas reizes ir velosipēdus nodevis konkrētam uzpircējam, ar viņa liecību ir par maz. Jāpierāda tas, ka, uzpērkot mantu, viņš zinājis, ka tā ir zagta,» skaidro J.Zīle. Tāpēc, lai arī apzināti šādi tirgotāji tiek, līdz notiesājošam spriedumam pierādījumu trūkuma dēļ kāds nonāk ļoti reti.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Ko darīt, ja nozagts velosipēds?

1) Vislabāk, protams, ir nepieļaut, ka to nozog. Galvenais pat uz īsu mirkli nedrīkst atstāt riteni nepieslēgtu, un jāvairās no lētām drošības trosēm, jāizmanto kvalitatīvas atslēgas. Ja iespējams, jānes ritenis telpās vai jālūdz, lai, piemēram, apsargs to pieskata.
2) Policijai iesniegums jāuzraksta, pat ja šķiet, ka nav nekādu cerību velosipēdu atrast. Ir bijuši gadījumi, ka policija atradusi nepārprotami zagtus riteņus, taču īpašniekus nevarēja atrast, jo par zādzību nebija ziņots.
3) Notikuma vietā jāmēģina atrast kādus pierādījumus, taču nevajag tos aiztikt, bet jāsagaida policija. Jāaptaujā liecinieki, iespējams, vietu fiksē kamera. Tuvējos veikalos, kafejnīcās vai spēļu zālēs var vaicāt, vai kāds nav piedāvājis iegādāties riteni.
4) Jāapstaigā vietas, kur ritenis varētu būt. Tie varētu būt tuvējie lombardi, Rīgā - Latgales tirgus (Latgalīte), citi krāmu tirgi. Vēlāk jāpārbauda sludinājumu portāli internetā.
Avots: Valsts policija, Dienas apkopotā informācija

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?