Turklāt tādā gadījumā citu diagnožu pacienti varētu tiesāties, tādēļ pareizāk būtu kā prioritāti izvirzīt tieši bērnus. Pagaidām gan tas ir tikai priekšlikums, jo nav garantijas, ka papildu finansējums atrastos, tāpat nav jūtams deputātu atbalsts.
Laikā, kad līdzekļi ir ierobežoti, rūpīgi jāvērtē, kas visefektīvāk palīdzētu pēc iespējas lielākām cilvēku grupām. Tieši tāpēc VM kā prioritāti ir izvirzījusi mērķi atrast risinājumu, kādā veidā kompensējamos medikamentus bērniem varētu apmaksāt pilnībā, Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē skaidroja VM parlamentārā sekretāre Liene Cipule. Patlaban zāles, kas ir kompensējamo medikamentu sarakstā, bērniem apmaksā 50%, 75% un 100% apmērā. Šim mērķim šogad ieplānoti 5 068 142 lati. Vēl 737 466 lati atvēlēti zāļu kompensācijām reto slimību pacientiem, kuri šobrīd Latvijā ir deviņi. Līdz ar to, ja būtu iespējams iegūt papildu finansējumu, visas kompensējamās zāles bērniem līdz 18 gadu vecumam būtu apmaksātas 100%. Tas gan neattiektos uz M saraksta zālēm, kur šobrīd bērniem līdz divu gadu vecumam visām recepšu zālēm, kas nav kompensējamo medikamentu sarakstā, tiek piemērota 50% atlaide.
VM gan patlaban nav piedāvājuma, kur papildu līdzekļus iegūt. Iekšējās rezervēs miljona nav. Vienlaikus L. Cipule norāda, ka daudz lielākas iespējas ir atrast šo miljonu, nekā cīnīties par papildu finansējumu C hepatīta pacientiem - pēc VM aprēķiniem, tam nepieciešami 3,7 miljoni latu. Turklāt gadījumā, ja VM kā prioritāti izvirzīs vienas diagnozes pacientus, jārēķinās, ka citas pacientu grupas var vērsties Satversmes tiesā, kā rezultātā var būt nepieciešami pat 22 miljoni latu, skaidroja L. Cipule.
Tam, ka bērniem kompensējamās zāles ir jāapmaksā pilnībā, piekrīt arī Latvijas Pediatru asociācijas prezidents Enoks Biķis, norādot, ka jau sen iestājies par atbalsta palielināšanu. Komisijas deputāti gan uzsver nepieciešamību palīdzēt C hepatīta pacientiem. Viņu rīcībā esošās prognozes liecina, ka šo pacientu skaits varētu strauji palielināties, sasniedzot pat epidēmijas līmeni.
Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta datiem kopējais finansējums zāļu kompensēšanai kopš 2011. gada ir samazinājies, bet pacientu skaits nemitīgi pieaug. Rezultātā nav iespējama sistēmas attīstība. Pērn no valsts finansējuma kompensējamo medikamentu apmaksai izlietoti 84 648 505 lati, bet šogad plānoti 82 659 254 lati.