Iespaidīgais cenu kritums Latvijā janvārī saistīts ar globāla mēroga cenu pazemināšanos «gan naftai, gan pārtikas produktiem. Savukārt naftas kā izejvielas cenu kritums arvien vairāk ietekmē preču un pakalpojumu cenas», skaidro EM Tautsaimniecības struktūrpolitikas departamenta vecākais eksperts Edmunds Gergelevičs un norāda, ka «saistībā ar zemajām naftas cenām pasaulē janvārī turpināja samazināties cenas degvielai».
Viņš arī norāda, ka Latvijā būtisku cenu kritumu janvārī piedzīvoja apģērbi un apavi, un tas saistīts ar iepriekšējo sezonu apģērbu un apavu izpārdošanu. «Cenas apģērbam un apaviem samazinājās par 6,4%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni samazināja par 0,4 procentpunktiem,» uzsver E. Gergelevičs.
Vērtējot zemo naftas cenu ietekmi, Swedbank ekonomists Andrejs Semjonovs prognozē, ka tās noteiks to, ka Latvijā šogad kopumā degviela, siltumenerģija un gāze būs «lētāka nekā pirms gada».
Raksturojot situāciju ekonomikā globālā mērogā, DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš norāda, ka «gada sākums pasaules ekonomikā bijis izcili dinamisks». Inflācija eirozonā un ASV ir ļoti maza, bet tomēr pozitīva, uzsver P. Strautiņš un prognozē, ka «šī gada vidējā patēriņa cenu inflācija Latvijā būs zem 1%». Arī A. Semjonovs pieļauj, ka patēriņa cenu inflācija būs vidēji 0,8%.