ASV Nacionālās zinātņu akadēmijas izdevumā Proceedings of The National Academy of sciences of the United States of America (PNAS) publicētā pētījuma autori aprēķinājuši, ka kopš 2010. gada ik gadu Āfrikā tiek nogalināti gandrīz 35 tūkstoši ziloņu. Ja šo dzīvnieku nogalināšana turpināsies tādos apjomos, tad pēc 100 gadiem Āfrikas ziloņu vairs nebūs.
Viens no galvenajiem ziloņu nonāvēšanas iemesliem ir vēlme iegūt ziloņkaulu no ilkņiem. Ziloņu ilkņu nelegālās tirdzniecības apjomi pēdējo gadu laikā strauji pieauguši. Kilograms ziloņkaula tagad maksā tūkstošiem dolāru. Lielākais pieprasījums pēc ziloņkaula ir Āzijas tirgū.
Pētnieki secinājuši, ka starp 2010. un 2013. gadu Āfrika katru gadu zaudējusi ap 7% no kopējā ziloņu skaita. Tā kā ziloņu dzemdības papildina to skaitu par aptuveni 5% gadā, pētnieki secina, ka tiek nogalināts vairāk šo dzīvnieku, nekā piedzimst.
Viens no pētniekiem Džūljens Blanks, kurš pārstāv Savvaļas faunas un floras apdraudēto sugu starptautiskās tirdzniecības konvenciju (Cites), teicis BBC, ka šādu ziloņu iznīcināšanas tempu saglabāšanās pēc laika novedīs pie strauja to skaita samazināšanās. Tiesa, dažādos Āfrikas reģionos ir atšķirīgi apstākļi ziloņiem. Piemēram, Botsvanā ziloņu populācija var veselīgi augt. Taču Centrālajā Āfrikā to nelegālās medības novedušas pie ziloņu skaita samazināšanās pēdējos desmit gados par 60%.
Pētījuma vadošais autors no Kolorādo štata universitātes Džordžs Vitemjers uzsver, ka ziloņkaula kontrabandisti galvenokārt iznīcina vecākos un lielākos ziloņus - tēviņus vairošanās vecumā un ziloņu ģimeņu mātes. Tas atstāj mazos ziloņus bāreņos, izpostot ierasto ziloņu «sabiedrības» uzbūvi.
Pētniekus īpaši uztrauc tas, ka dažkārt ar automātiskiem ieročiem bruņotas malumednieku bandas ziloņus mēdz nogalināt milzīgā daudzumā. 2012. gadā Buba Ndjidahas Nacionālajā parkā Kamerūnā ar granātām un AK-47 automātiem bruņoti malumednieki nogalināja vairāk nekā 300 ziloņu.