Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Katrs atsevišķi, visi kopā

Jūtat, kā virmo gaiss? Šķiet, šajā vasaras beigu daļā viss ilgi krātais un karstumā lieki nekustinātais spriegums izlādējas, uz āru iznesot gan vajadzīgas un cēlas, gan visai piezemētas un, iespējams, ne tās skaistākās emocijas. Un te es nerunāju tikai par Baltkrieviju, kur protesti nerimst un, pat tikai televizora ekrānā skatoties, trīsas iet pār kauliem no ''tās lielās'' sajūtas par pārmaiņām, kuras neviens no malas nevar ne uzspiest, ne apturēt. Sajūtas, ko nevar notēlot un arī atkārtot pēc tam vairs ne.

Iespējamās indēšanas un politiskās bumbas pasaulē līdz ar pašmāju ārkārtas vēlēšanu finiša taisni galvaspilsētā šajā vasaras izskaņā savijušās vienā lielā kamolā un kārtējo reizi liek aizdomāties. Ne tikai par to, ka viss citviet notiekošais atbalsojas pavisam, pavisam tuvu, un ne vien to, cik koku un kādus ceļus vēlamies redzēt sev apkārt. Bet arī to, ko īsti mūsdienās nozīmē viena cilvēka balss. Jeb precīzāk – vai tā ko spēj ietekmēt. Cik liela vieta vienai balsij atvēlēta lielās vīzijas virzībā? Un cik liela ietekme tai ir ''sīkajā'' ikdienā, mēģinot padarīt dzīvi kaut nedaudz vienkāršāku un vieglāku? Sev, apkārtējiem, visai pasaulei?

''Jaunā normālība'' ir pienākusi, pasaule mainās, un rokasspiedienu retums šajās pārvērtībās ir mazākais un tikai uzskatāmākais no visa. Kā spējam/vai spēsim pielāgoties? Varbūt jāsāk ar apzināšanos, ka katrai (manai) balsij ir un būs nozīme.

Pat ja apstākļi, šķiet, liecina par pretējo un brīžiem tam nav nekādas ticības. Pat ja mūžīgais ''na-a-a-av par ko balsot'' ieskanas smadzenēs ik reizi, dzirdot kārtējo politiķu runu un solījumus, kas tik ļoti atrauti no realitātes un jau sen vairs nespēj ne izbrīnīt, ne iedvesmot. Kādēļ tad tomēr? Jo gluži vienkārši iespēja brīvi izdarīt savu izvēli ir pats stiprākais un reizē saudzējamākais, kas mums dots. Nenovērtēsim to par zemu. Katrs atsevišķi un visi kopā.

Šīs SestDienas, 28. augusta – 3. septembra, numurā lasiet:

PRIEKŠĀ. Kaut ar aizvērtām acīm izvēlēties. Šīs pašvaldību ārkārtas vēlēšanas, kas Rīgā notiks 29. augustā, būs citādākas ne tikai Covid-19 dēļ. Taču Rīgas 145. vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētāja Inga Kravale uzsver, ka ar kolēģiem ir gatava dažādiem scenārijiem un izaicinājumiem. Par Rīgas nākotni viņa gan neizsaka prognozes, jo amata dēļ jābūt neitrālai, taču atgādina – šoreiz balsot var jebkurā iecirknī. Tāpēc pats svarīgākais ir neaizmirst mājās personu apliecinošu dokumentu (pasi vai eID karti) un pildspalvu.

SestDienas SALONS. Sarunas bez rokasspiediena. NATO ģenerālsekretāra vietniece Baiba Braže par Covid-19 nestajām izmaiņām diplomātu ikdienā, atbalstu Baltkrievijai procesos, ko nav iespējams uzspiest no ārienes, un to, kāpēc ir laiks atklātai un faktos pamatotai valdības sarunai ar sabiedrību.

PASAULĒ. Indes un politika postpadomju telpā. Krievijas tā dēvētās nesistēmiskās opozīcijas viena no līderiem Alekseja Navaļnija iespējamā saindēšana liek atcerēties vēl vairākus citus skaļus indēšanas gadījumus, kuriem izrādījušās tālejošas politiskās sekas.

SPORTS. Politiskā bumba hokeja laukumā. Pirms trijiem gadiem Latvijā uzgavilēja par Starptautiskās Hokeja federācijas (IIHF) lēmumu 2021. gada pasaules hokeja čempionāta rīkošanas tiesības piešķirt Minskai un Rīgai. Taču pēc premjera Krišjāņa Kariņa ierosmes valdība tagad varētu lemt, ka Latvija nepiedalās pasaules hokeja čempionāta rīkošanā.

CEĻOJUMS. Krievi, kurus neapēda. Džibutijā, braucot cauri skarbiem afāru klejotāju apvidiem, jādomā par ceļošanas jēgu. Atskatoties pagātnē un pētot ceļotāju biogrāfijas, iezīmējas gan cilvēciskā motivācija, gan ģeopolitiskais konteksts – tieši tas uz šo Āfrikas piekrasti XIX gadsimta beigās atvilināja arī dēkainus Krievzemes dēlus.

Kā arī ŠONEDĒĻ, ZVAIGŽŅOTĀ NEDĒĻA, KULTŪRIZKLAIDES DEVA, KINO, ZIRNIS ĒD, SestDienas  VAKARIŅAS, IZPĒTĪTS, MĪKLA, HOROSKOPI, ANEKDOTES un SMALKĀS APRINDAS.

Top komentāri

Juris
J
Lai lasītu sestdienas saturu, īpaši ko šī kundzīte raksta, ir vai nu jāizdzer 3 šoti vai jāiešņauc kokaīns. Jo bez tā tik tiešām normāli domu nevar uztvert. Kaut ko drukā drukāšanas pēc.... Galvenais, ka pašai prieks!
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Žurnāla "SestDiena" publikācijas

Vairāk Žurnāla "SestDiena" publikācijas


Aktuāli

Īsais prieks par garo nakti(1)

Tomēr labāk, ja dienā ir 25 stundas, nevis divdesmit četras vai divdesmit trīs. Žēl, ka tāda diena ir tikai viena visā gadā un tā pati jau pagājusi. Īstais komunisms droši vien iestāsies nevi...

Šonedēļ SestDienā

Vairāk Šonedēļ SestDienā


SestDienas salons

Vairāk SestDienas salons


Pasaule

Vairāk Pasaule


Politika

Vairāk Politika


Tēma

Vairāk Tēma


Pieredze

Vairāk Pieredze


In memoriam

Vairāk In memoriam


Tuvplānā

Vairāk Tuvplānā


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


Latvijai vajag

Vairāk Latvijai vajag


SestDienas receptes

Vairāk SestDienas receptes


Dienasgrāmata

Vairāk Dienasgrāmata