Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +13 °C
Daļēji apmācies
Pirmdiena, 30. septembris
Menarda, Elma, Elna

Gaisotni uzkurina politiķi

Dubultmorāle latviešu un krievu attiecību jautājumā nostiprina krievos pārliecību, ka latvieši runā vienu, bet dara citu. Tas atsaucoties arī uz attiecībām sadzīvē - Dienai stāsta krievu kopienas pārstāvji. Viņi gan atzīst, ka ikdienā ar latviešiem satiekot labi un jaunajiem ar valodas apguvi neesot nekādu problēmu. Negatīvāka attieksme valodas jautājumā ir tiem, kuriem grūtības to apgūt. Nereti problēmas rada arī tas, ka krievvalodīgie dzīvo atšķirīgā informatīvajā telpā.

Kolektīvā satiek labi

Aleksandrs Zaparaņuks (55) ir dzimis Krievijā, viņa vecāki uz Latviju pārcēlās 1963. gadā, kad zēnam bija septiņi gadi. Aleksandrs beidzis Rīgas 48. vidusskolu Iļģuciemā, pēc tam studējis LVU (tagad LU) Finanšu un tirdzniecības fakultātē un kā ekonomists sadalē norīkots strādāt Iekšlietu ministrijā. Tur nostrādājis līdz 1990. gadam, bet pēc perestroikas iesaistījies firmā, kas nodarbojas ar nekustamo īpašumu tirdzniecību. Kā atzīst Aleksandrs, šobrīd nav labākais laiks biznesam, bet dzīve turpinās un dzīvokļi tik un tā ir vajadzīgi. Jautāts, vai darba kolektīvā ir dažādu tautību cilvēki un vai attiecībās starp kolēģiem valodas un nacionalitātes ziņā rodas domstarpības, viņš pārliecināti atbild, ka darbiniekus izvēlas nevis pēc nacionalitātes, bet pēc profesionālajām spējām un šādas problēmas nav. «Padomju laikā par nacionalitāti vispār nerunāja. Skolā vieni mācījāmies krievu valodā, otri - latviešu. Starpbrīžos visi satikāmies, kopā skraidījām un sapazināmies. Nemēģinājām skaidrot, vai esi armēnis, krievs, latvietis,» atceras Aleksandrs «Starpnacionālās attiecības, manuprāt, sāka saasināties, kad nācijas pamazām atguva pašapziņu. Katrs vēlējās būt lepns par kaut ko savu, atcerējās savas tautas nopelnus un vēsturi, īpaši, kad mainījās attiecības starp valstīm,» stāsta Zaparaņuku ģimenes galva un piebilst, ka gaisotni uzkurina politiķi.

Kļūst par pilsoņiem

Aleksandra sievas Tatjanas (52) vecāki atbraukuši uz Latviju, kad tēvs iestājies Rīgas Civilās aviācijas institūtā. Tatjana dzimusi Rīgā, studējusi RPI (tagad RTU) Inženierekonomikas fakultātē ar vieglo rūpniecību saistītā specialitātē. Pēc studijām strādājusi rūpnīcā 1. maijs, pēdējos gados vīra uzņēmumā par grāmatvedi. Augstskolā viņa studējusi krievu plūsmā. Studiju laikā ar latviešiem īpaši daudz kopīgu pasākumu nav bijis, tikai kolhozos kartupeļu talkas. Aleksandrs uzskata, ka cilvēki ir dažādi, bet visus vieno vēlme dzīvot labi, mierā, brīvībā, lai labi klātos bērniem. «Sadzīviskā līmenī šķendējas visi, tad aizmirst nacionalitāti, jo nodokļi jāmaksā visiem,» smej Aleksandrs Zaparaņuks. Lai arī ģimenē sarunājas krieviski, neesot problēmu veikalā un citur noskaidrot nepieciešamo latviešu valodā. Tatjana, vecākais dēls Dmitrijs un jaunākā meita Darja ir Latvijas pilsoņi. Nokārtojuši naturalizācijas eksāmenu, 17 gadu vecajai meitai valsts valodas eksāmens nebija jākārto, jo to apguvusi skolā.

Atšķirīgā informatīvā telpa

Dmitrijs (28) studējis Rīgas Tehniskās universitātes Elektronikas un telekomunikāciju fakultātē, telekomunikāciju jomā ieguvis gan bakalaura, gan maģistra grādu, studijas turpina Šveicē Cīrihes Tehniskajā universitātē. Patlaban elektronikas zinātnē aspirantūrā apgūst iebūvēto sistēmu dizainu, un Šveicē jau atrasts darbs. Jaunais vīrietis atzīstas, ka pamazām atsvaidzina latviešu valodas zināšanas, jo tagad ikdienā runā angliski. Uz kopīgu sarunu visus sapulcināja Dmitrija draudzene Antoņina Ņenaševa (23). Abi jaunie cilvēki uzskata, ka organizētā parakstu vākšana par krievu valodu kā otru valsts valodu tikai sašķeļ sabiedrību laikā, kad prāti būtu jāliek kopā, domājot par budžeta konsolidāciju, dzīves labklājības līmeņa celšanu. «Politiķiem būtiski noturēt reitingus un nepazaudēt varu. Tā ir emocionāla kampaņa, ar kuru spēlē uz jūtām. Katrs politiķis uzsver, ka runā visas tautas vārdā,» teic topošā politoloģe Antoņina. Zaparaņuku vecākā paaudze atzīstas, ka, pateicoties Antoņinai, tagad skatās Latvijas televīzijas pārraides. «Salīdzinot ziņas presē un televīzijā krievu un latviešu valodā, nācies secināt, ka tās pasniedz tendenciozi. Lai zinātu, kas notiek pasaulē, skatos Eironews,» teic Aleksandrs un secina, ka daudzās Eiropas valstīs ir problēmas ar iebraucējiem.

Dažkārt jūtas sveša

«Mans tēvs ir jūrnieks, vēl ir brālis un māsa. Es piedzimu Rīgā četrus gadu pēc tam, kad ģimene pārcēlās uz Latviju no Astrahaņas,» stāsta Antoņina. Mamma joprojām neesot iemācījusies latviešu valodu, māsa Anna Londonā strādā arhitektūras birojā. Viņa uz notikumiem Latvijā skatoties citādi, tur esot pat draugi latvieši. Antoņina atklāti nēsā Latvijas simboliku, tāpēc jautāju, ko viņa domā par tautiešiem, kas pie automašīnām izliek Krievijas valsts karogus. Viņasprāt, šiem cilvēkiem svarīgi apzināties piederību kaut kam. «Pieļauju, ka viņi audzināti ar citu vēstures izpratni, vēlas būt piederīgi savu senču lielajai valstij. Kā daudzi trimdas latvieši ārzemēs ilgojas pēc Latvijas, bet uz dzīvi šeit nepārceļas. Bet jebkura rīcība izsauc pretreakciju, un ielās parādās arvien vairāk automašīnu ar Latvijas karogiem,» teic jauniete. Gan Dmitrijs, gan Antoņina stāsta, ka skolā latviski runāt iemācīts vāji. «Esmu piedzīvojusi, ka mani uzskata par okupantu otrās paaudzes pēcteci, un nākas pierādīt, ka «neesmu zilonis». Tajā pašā laikā manu uzskatu dēļ daži tautieši mani dēvē par nodevēju,» stāsta Antoņina, kura dažkārt jūtas sveša starp savējiem, lai gan, viņasprāt, arvien mazāk kļūst to, kas dzīvo Krievijas ietekmē.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Stāvoklis starp dzīvību un nāvi

Miruša ķermeņa atdzīvināšana kā romānā par Frankenšteinu varētu būt reālāka, nekā šķiet. Zinātnieki nākuši klajā ar pieņēmumu, ka starp dzīvību un nāvi patiešām ir vēl viens starpposms, kas varētu ...

LOK: Apdraudētas iespējas nodarboties ar sportu Rīgā

“Rimi” Olimpiskais sporta centrs saņēmis vēstuli no Rīgas domes ar paziņojumu, ka sakarā ar veiktajiem grozījumiem MK noteikumos nr. 350, no 1. oktobra vairāk nekā desmit reizes tiek paaugstināta ...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?