Tādi paši mači lokālā mērogā Rīgā ik februāri sekmīgi notiek jau 11 gadu un ir iemantojuši gan studentu, gan uzņēmumu atsaucību, jo ļauj topošajiem inženieriem praktiski pierādīt savus spēkus reālu industrijas problēmu risināšanā.
Konstruē un analizē
«Gribējām sevi izaicināt, jo Latvijā šīs sacensības jau notiek labā līmenī,» saka Gunita Kagaine. Viņa darbojas BEST Riga, kas Rīgas Tehniskajā universitātē jau kopš 1993. gada ir daļa no Board of European Students of Technology universitāšu tīkla, tajā ietilpst 95 tehniskās augstskolas 33 valstīs. Gunita ir arī viena no studentu komandas, kas organizē šīgada EBEC finālu Rīgā. Uz to ieradīsies 120 inženierzinātņu studentu no visas Eiropas, kas izrādījušies visspēcīgākie 6500 sāncenšu konkurencē valstu lokālajās sacensībās un 600 sāncenšu konkurencē EBEC reģionālajās kārtās.
Visos posmos sacensības notiek pēc viena principa. Studentu komandas četru cilvēku sastāvā sacenšas kādā no divām kategorijām - Team design jeb konstruēšanā, kurā no ierobežotiem materiāliem ierobežotā laikā jāizveido funkcionējošs prototips, kas pilda noteiktu inženiertehnisku uzdevumu vai Case study jeb situāciju analīzē, kurā notiek teorētiska reālu uzņēmumu problēmsituāciju izpēte un risināšana. Abās kategorijās uzdevumus formulē darba devēji. EBEC Final Rīgā tos būs sarūpējuši tādi uzņēmumi kā Deutsche Bahn, Fima, IEEE Latvia u.c.
Piedalās arī latvieši
EBEC Final varēsim turēt īkšķus par savējiem. Konstruēšanas kategorijā startēs RTU studentu komanda Mērcīte - Jānis Melderis no Būvniecības fakultātes, Artūrs Bērziņš no Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes, kā arī Rihards Dziedātājs un Gunārs Zelčs no Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes. Kamēr Latvijas lokālajās sacensībās Case study kategorijā komandas lauzīja galvu par ekoloģijas jautājumiem un to, kā samazināt energoizmaksas, vienlaikus optimizējot siltumapgādes cirkulācijas sūkņu slodzi, Mērcīte uzrādīja labāko rezultātu Team design kategorijā, konstruējot miniatūru lidaparātu, kam tramplīnlēkšanas rampā bija jānolido pēc iespējas lielāks attālums, saglabājot konstrukcijas stiprību arī piezemējoties. Tikusi uz Baltijas reģiona sacensībām maijā, komanda tajās uzvarēja, uzkonstruējot visveiksmīgāko ierīci, kas spēj izšaut un sasniegt mērķi ar piecām bultām no 4 m attāluma, atrodoties uz līdzenas vietas un izšaušanas brīdī darbojoties automātiski. Case study kategorijā Baltijas studentu komandas savukārt sacentās, izstrādājot biznesa stratēģiju ķīmiskās rūpniecības uzņēmumam.
Lai gan visu līmeņu EBEC sacensībās uzvarētāji tiek pie dažādām balvām, par visvērtīgāko ieguvumu studenti atzīst tieši iespēju saskarties ar uzņēmumu realitāti, teic G. Kagaine. Jaunieši novērtē arī izdevību uzlabot komunikācijas prasmes, iegūt pieredzi multikulturālā vidē un intensīvā komandas darbā. Par to liecina lielā studentu atsaucība. G. Kagaine stāsta, ka Latvijā vietējās sacensības dalībnieku skaita ziņā ir visplašākās Eiropā un daudzi tajās piedalās atkārtoti. Arī komandas Mērcīte puiši to dara jau trešo gadu. «Inženieru sacensības, mūsuprāt, ir lielisks veids, kā nostiprināt universitātē iegūtās zināšanas un pārbaudīt savu spēju elastību, sastopoties ar iepriekš nezināmu situāciju. Sacensību ietvaros ir iespējams arī uzzināt un iemācīties ko jaunu,» viņi saka.