Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +7 °C
Apmācies
Svētdiena, 17. novembris
Uga, Hugo, Uģis

Kristību forma mainās - saturs paliek

Mazuļa kristības daudzās ģimenēs tiek uzskatītas par nozīmīgākajiem svētkiem bērniņa pirmajos dzīves gados. Tās balstītas uz īpašiem rituāliem un noteikumiem, kas dažādu konfesiju baznīcās nedaudz atšķiras. MiniDiena ielūkojas kristību tradīcijās, apkopojot labākās svinību idejas un piedāvājot populārāko dāvanu sarakstu.

Sagatavošanās darbi

Vēlmē parūpēties ne tikai par atvases materiālo, bet arī garīgo labklājību aizvien biežāk bērniņu kristīt izvēlas arī vecāki, kuri ikdienā nav regulāri baznīcas apmeklētāji vai izteikti reliģiozi cilvēki. Bet, tā kā tieši reliģiskais faktors ir kristību būtiskākais aspekts, visticamāk, vecākiem, kas paši nav kristīti, nāksies vispirms iziet iesvētes mācību un kristīties - tas jāņem vērā, plānojot mazuļa kristību datuma izvēli. Ir draudzes, kurās kristības veic svētdienas dievkalpojuma laikā, bet dažviet notiek īpaši kristību dievkalpojumi, kuros tiek kristīti visi mazuļi, kas noteiktā laika periodā pieteikušies šiem svētkiem.

Kristības var iekļaut kādu citu nozīmīgu svētku periodā, piemēram, kristot bērniņu Ziemassvētkos, vai arī veidot kā tradīcijām bagātus ģimenes svētkus, pēc kristību rituāla baznīcā turpinot svinības kā dārza svētkus vai mielastu ģimenes un draugu lokā.

Lai kristītu mazuli, nepieciešams pieteikties izvēlētajā draudzē, vecākiem doties uz sarunu pie mācītāja, kurā vajadzēs informēt par savu un iecerēto bērna krustvecāku reliģisko piederību, kā arī iesniegt mazuļa dzimšanas apliecības kopiju - bērna kristības tiek reģistrētas draudzes kristību reģistrā. Ja kristāmais bērniņš jau sasniedzis skolas vecumu, viņam nāksies apmeklēt svētdienas skolu un pašam apgūt kristīgos pamatprincipus.

Filmēt un fotografēt rituāla norisi atļauts visās baznīcās, tikai vēlams brīdināt svinīgo mirkļu iemūžinātāju savu darbiņu veikt, cik iespējams, neuzkrītoši, lai netraucētu svinīgo gaisotni.

Kristības ir bez maksas, bet vēlams dot ziedojumu baznīcai - katrai ģimenei pēc iespējām un ieskatiem par tā lielumu.

Dažādās konfesijas

Luterāņu konfesijās mazuļus parasti mēdz kristīt agrā vecumā - pirmajā dzīves gadā. Luteriskajā baznīcā bērnu var kristīt tie vecāki, kas paši ir luterāņi (vai viens no vecākiem). Krustvecāki kristāmajam nav obligāti nepieciešami, bet, ja tie tiek izvēlēti, tad arī viņiem jābūt luterāņiem.

Katoļu baznīcā arīdzan ir prasība, ka kristāmā vecākiem pašiem jābūt kristītiem katoļiem. Vēlams, lai vecāki būtu arī laulājušies katoļu baznīcā, taču tā nav obligāta prasība. Mazulim vajadzīgi krustvecāki - kristīti katoļi. Izņēmuma kārtā var būt tikai viens krustvecāks.

Pareizticīgo konfesijas tradīcijas paredz, ka mazulis var tikt kristīts ne ātrāk kā 40 dienu pēc dzimšanas. Ja vecāki ir kristīti, krustvecāki nav nepieciešami. Taču, ja vecāki paši nav kristījušies, krustvecāki ir obligāti, turklāt piederīgi pareizticībai. Krusttēvs un krustmāte nedrīkst savā starpā būt asinsradinieki. Iespējams iztikt tikai ar vienu no krustvecākiem - meitenei tā būtu krustmāte, puisītim - krusttēvs.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Svētku etiķete

Apģērbs. Kaut arī mūsdienās nav stingru prasību attiecībā uz apģērbu, kādā kristāmais bērniņš un viņa radinieki dodas uz baznīcu, tradicionāli mazuli ģērbj gaišās drēbēs. Līdz gada vecumam gan puisītim, gan meitenītei mēdz vilkt baltu, garu kleitu, vēlāk - zēnam gaišu uzvalku. Pareizticīgie nereti kristību krekliņu glabā kā nozīmīgu relikviju visu mūžu. Kristību laikā mazuļa galviņu apslaka ar ūdeni, tāpēc ieteicams paņemt līdzi cepuri, ko mazulim pēc rituāla uzlikt, lai viņš neapaukstējas.

Dāvanas. Kristībās parasti dāvina dāvanas ar simbolisku nozīmi un tādas, kas kā vērtības glabājamas visu dzīvi - juvelierizstrādājumus, gravētas sudrablietas, Bībeli, jubilejas monētas un tamlīdzīgi. Parasti kristāmajam bērniņam krustvecāki dāvina krustiņu. Pirms dāvināšanas var palūgt mācītājam to iesvētīt.
Jāatceras, ka baznīcā netiek akceptētas rotas un suvenīri ar horoskopa zīmēm un citiem tā saucamajiem pagāniskajiem simboliem.

Svinības. Pēc kristībām baznīcā parasti seko svinības, tad arī notiek apdāvināšanās. Kristību svinības var turpināt gan mājās un piknikā, gan kafejnīcā vai viesu namā - stingri rituāla ierobežojumi darbojas tikai baznīcā.

Ciemiņi. Cik daudz cilvēku aicināt uz kristībām - atkarīgs no ģimenes vēlmēm un materiālajām iespējām. Vismaz baznīcā ierašanās netiek liegta nevienam.

Mielasts. Svinību galdu parasti klāj gaišos toņos, tādus izvēlas arī ēdienus.

Latviskās tradīcijas

Mūsdienās nacionālās tradīcijas un kristīgie rituāli bieži vien ir sajaukušies un pārklājas viens ar otru, savstarpēji integrējot tradīcijas. Līdzīgi kā kristīgajai baznīcai, senatnē latviešiem mazuļa pirmie svētki bijuši krustabas, kad jaundzimušajam dots vārds. Svinības notikušas apmēram devītajā dienā pēc dzimšanas, ilgušas vairākas dienas, un to ietvaros tikuši veikti dažādi rituāli. Galvenie dalībnieki: krustvecāki - kūmas un mazulis - pāde.
Atšķirībā no mūsdienām, kad parasti bērniņš tiek kristīts baznīcā, krustabas notika dabas svētvietā, ko dēvēja par Māras svētnīcu, Māras krusts bija tradicionāla krustabu simbolika.
Krustvecāki uz svētkiem vilka greznas drēbes - lai krustbērnam bagāta dzīve. Apģērbs bija, cik iespējams, rakstains - lai mazulis aug par lielu lasītāju un rakstītāju. Tradicionālas dāvanas bija maize - veselībai, nauda - bagātībai, grāmata - gudrībai.
Krusttēvs krustbērnam dāvināja naudu, krustmāte - apģērbu. Krustvecāki arī bija tie, kas kāra šūpuli. Krustabu svētki bija jautri ar dančiem un bagātīgu mielastu.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?