Veselības ministrijas (VM) iestādes uzsver, ka Latvijā lieltirgotavās un aptiekās nav konstatēti viltoti medikamenti, taču VM arī norāda - nevar izslēgt iespēju, ka viltojumi varētu būt «melnajā tirgū». Tiesa, policija nevienu nav pieķērusi tirgojam viltotas zāles, arī muitnieki pagaidām nevar ziņot par atklātiem lieliem viltotu tablešu «ķērieniem» - šogad izņemtas 247 tabletes, pērn vēl mazāks apjoms. Tās viltotāji uzdeva par seksuālās potences veicinātājām.
Tirdzniecība ar viltotiem medikamentiem ES pārsniegusi EK vissliktākās prognozes, tikai divu mēnešu laikā ES dalībvalstu muitas punktos konfiscēti 34 miljoni viltotu tablešu, tajā skaitā antibiotikas, pretvēža zāles un Viagra, tā šonedēļ vācu laikrakstam Die Welt paziņoja G.Ferhoigens, vēsta LETA. Daudzi 2008.gadā konfiscētie medikamenti atceļojuši no Indijas.
«Tā kā mēs Eiropā dzīvojam, uz mums tas attiecas,» saka VM valsts sekretāra vietnieks Juris Bundulis, taču norāda: «Mazām valstīm ir tā priekšrocība, ka, salīdzinot ar lielām valstīm, gan piedāvājums, gan tirgus ir mazāks, līdz ar to šeit uz vietas neviens neražo viltojumus.» Taču ļoti liels risks nopirkt viltotas zāles ir internetā, tādēļ VM brīdina - zāles pēc sludinājumiem neiegādāties. «Protams, ievērojot Latvijas kā tranzītvalsts statusu, šis jautājums kļūst aizvien aktuālāks arī Latvijā,» gan piebilst Veselības inspekcijas pārstāve Ieva Raboviča.
Jaunajam Eiropas Parlamentam tiks nodots par farmācijas paketi vai politisko testamentu dēvētais dokuments. «Ja Eiropas Parlaments to apstiprinās, tad būs stingrāks regulējums, papildu prasības zāļu marķējumam,» stāsta Zāļu valsts aģentūras direktores vietniece Dace Ķikute. Jūnijā ES veselības ministri labvēlīgi uzņēma juristu ierosinājumu, kura mērķis bija apturēt viltotu medikamentu iekļūšanu legālajā piegādes tīklā. Plānā paredzēti vairāki drošības pasākumi, arī svītrkodi, zīmogi un hologrammas uz iesaiņojumiem, kā arī stingrāka piegādātāju kontrole, raksta LETA.