Pirms nedēļas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē, runājot par kompensējamajiem medikamentiem, deputāti pieprasīja Veselības ministrijai (VM) informāciju par C hepatīta slimniekiem un to, kāpēc šai slimnieku grupai netiek kompensēti medikamenti 100% apmērā. Pēc deputātu domām, nākotnē strauji varētu palielināties šo pacientu skaits un sasniegt pat epidēmijas līmeni. Atbildi gan VM varēja sniegt tikai vakar atkārtotā sēdē.
Situācija šobrīd nav dramatiska, sēdē norādīja Slimību profilakses un kontroles centra direktore Inga Šmate. Lai gan pētījuma dati liecina, ka Latvija pieder valstu grupai ar vidēji augstu infekcijas līmeni, patlaban esošo situāciju nevar pielīdzināt epidēmijai, jo gadu no gada samazinās akūtu C hepatīta gadījumu skaits - laika posmā no 2002. līdz 2012. gadam saslimstība samazinājusies 2,7 reizes, skaidroja I. Šmate. Arī prognozes par C hepatīta izplatības samazināšanos nākotnē ir pozitīvas.
Hepatīta biedrības pārstāvim Kristapam Kauguram gan radies iespaids, ka VM un tās pakļautībā esošās iestādes problēmai nepievērš pietiekamu uzmanību. Viņš Dienai atzīmēja, ka Latvija ir vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kurā nav 100% kompensācijas hepatīta C ārstēšanai. Rezultātā aizvien pieaug to cilvēku skaits, kuri pamet valsti, lai saņemtu bezmaksas ārstēšanu citur. K. Kaugurs arī norādīja, ka ārstēšanas izmaksas laikus neārstētajiem hepatīta C pacientiem ir 30 reižu augstākas salīdzinājumā ar izmaksām, šo pacientus ārstējot savlaicīgi. Šādi secinājumi izdarīti pēc Eiropas politikas izpētes centra veiktā pētījuma, kur noskaidrots, ka savlaicīga visu Latvijas C hepatīta slimnieku ārstēšana laika periodā no 2008. līdz 2015. gadam izmaksātu ap 36 miljoniem eiro, savukārt izdevumi seku novēršanai var sasniegt pat miljardu eiro.
Lai cīnītos par atbalstu hepatīta C slimniekiem, šā gada sākumā, izmantojot kolektīvo iesniegumu, 13 600 cilvēku parakstījās par to, lai ikvienam šīs diagnozes pacientam būtu iespēja saņemt 100% valsts atbalstu ārstēšanās izdevumiem. Šādu iniciatīvu vienbalsīgi atbalstīja arī deputāti, samazinot gan kompensācijas apjomu līdz 90%. Lai arī finansējums atbalsta palielināšanai VM tika piešķirts, ministrija to sadalīja visai kompensējamo medikamentu sistēmai. Šobrīd VM parlamentārā sekretāre Liene Cipule norāda, ka zāļu kompensācijai papildus katru gadu nepieciešami vairāk nekā 22 miljoni latu. Lai gan C hepatīta pacientiem pietiktu ar 3,7 miljoniem, L. Cipule norāda, ka nedrīkst par prioritāti izvirzīt vienas diagnozes pacientus, lai neizjauktu kompensējamo zāļu sistēmu. Tomēr gan deputāti, gan ministrijas pārstāvji saprot, ka šogad šādu summu papildus, visticamāk, nebūs iespējams iegūt. VM gan norāda, ka palīdzēt ar līdzmaksājumu varētu arī pašvaldības.