Dažos kadros redzams, ka dzīvniekam ir bojāts būris un tas varētu izbēgt, vēl parādīts, ka dzeramais ūdens sasalis, kopumā valda liela netīrība, dzīvnieku mēsli sakrājušies kaudzēs tieši zem to mītnēm.
Šis video liecina, ka dzīvnieki netiek pienācīgi aprūpēti, uzskata biedrības Dzīvnieku brīvība pārstāvis Aivars Andersons, un tie netiek pārbaudīti reizi dienā, kā to paredz labturības noteikumi. Vēl viņš norāda, ka uzfilmētajā materiālā redzams - lapsām nav nodrošinātas migas, kurās patverties no nelabvēlīgiem laikapstākļiem.
«Uzfilmētais materiāls ir klaji tendenciozs ar visbriesmīgākajiem iespējamiem kadriem,» saka Gaujas AB valdes priekšsēdētājs Arnis Veckaktiņš. «Par jebkuru lopkopības nozari var safilmēt un samontēt analogus kadrus, jo jebkurā fermā, kurā dzīvnieku skaits ir tūkstošos, vienmēr var ieraudzīt kādu slimu, nobeigušos dzīvnieku, bet tādi ir jāmeklē, tādu nav daudz, jo visvairāk dzīvnieku labturībā esam ieinteresēti mēs paši, fermas īpašnieki. Sliktos apstākļos turēts, nobeidzies dzīvnieks - tie ir zaudējumi. Mūsu zvēraudzētavā dzīvniekiem tiek nodrošināta atbilstoša aprūpe, mūs regulāri pārbauda Pārtikas un veterinārais dienests, tiek veikta vakcinācija, dzīvniekus ārstē vetārsts,» situāciju raksturo zvērkopības nozares pārstāvis. Viņš atzīst, ka no 130 000 kažokzvēru aptuveni 6000 gadā nomirst. Nozares vidējais rādītājs ir 6,1%.
Šo video ir saņēmis arī Pārtikas un veterinārais dienests (PVD). «Skatoties video, protams, rodas jautājumi par šo dzīvnieku veterināro aprūpi, apstākļiem, kādos tie tiek turēti ikdienā, taču PVD kā uzraudzības iestāde secinājumus var izdarīt, tikai veicot pārbaudi konkrētā vietā un laikā, konkrētos apstākļos, tāpēc PVD noteikti pārbaudīs situāciju video redzamajās audzētavās. Ir pilnīgi skaidrs, ka bojāti būri, no kuriem dzīvnieki var izkļūt, iesprūst vai gūt savainojumus, nav pieļaujami, tāpat ir jāpārbauda, kā zvēraudzētavās ir notikusi veterinārā aprūpe,» komentē PVD Novietņu uzraudzības daļas vadītājas vietniece Rudīte Vārna. Plānveida pārbaudes kažokzvēru audzētavās Latvijā veic reizi gadā, bet gadījumos, kad ir saņemtas sūdzības par dzīvnieku labturības prasību ievērošanu, tās notiek nekavējoties. Līdz šim PVD regulārajās pārbaudēs nav konstatējis būtiskus labturības prasību pārkāpumus, arī saistībā ar sūdzībām: «Pēdējos divos gados ir saņemtas sūdzības par divām audzētavām, tajā skaitā par labturības prasību pārkāpumiem. PVD veica pārbaudes, un sūdzībās minētie iespējamie pārkāpumi netika konstatēti,» stāsta PVD pārstāve. Anonīmais video gan ir filmēts pērn rudenī, un tā autori nezināmu iemeslu dēļ kavējušies ar pierādījumu nodošanu atbildīgajām instancēm. PVD aicina par šādiem pārkāpumiem ziņot nekavējoties.