2007. gadā vienlaicīgi ar režisoru Alvi Hermani Rimini Protokoll Salonikos Grieķijā tika apbalvots ar Eiropas teātra balvu par ieguldījumu jaunā teātra valodā. Rimini Protokoll metodes būtība ir dokumentālās dzīves antropoloģiska pētniecība teātra izteiksmes līdzekļiem. Patlaban tas nešķiet nekas oriģināls un tā strādā teju vai visi režijas divdesmitgadnieki trīsdesmitgadnieki (izrādes - lekcijas), tomēr jāatceras, ka Rimini Protokoll savu darbību sāka jau XX gadsimta 90. gados, kad studenti - vācieši Helgarda Hauga, Daniels Vecels un šveicietis Stefans Kegi - satikās Gīsenes Universitātē.
Nesen Rīgas kinostudijā bija skatāms viņu vardarbības un skatītāju atvērtības pētījums Situāciju telpas. Bet šonedēļ Eiropas kultūras galvaspilsētas laikmetīgā teātra programmu forte forte noslēgs unikāls iestudējums 100% Rīga, kuru trupa veido sadarbībā ar 100 rīdziniekiem un Latvijas Jaunā teātra institūtu. Izrādes notiks VEF Kultūras pilī 4. un 6. decembrī plkst. 19 un 7. decembrī plkst. 17. Biļetes (10 eiro, ar atlaidi - 7 eiro) Biļešu paradīzē, www.bilesuparadize.lv.
Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2014. gada sākumā Rīgā dzīvoja 643 368 cilvēki. Visapdzīvotākais Rīgas rajons ir Purvciems, katra rīdzinieka dzīves telpa ir vidēji 23,2 kvadrātmetri, bet trīs meitenes Latvijā ir nosauktas Rīgas vārdā. Tie ir cilvēki, kas veido mūsu pilsētu, cilvēki, kuri ir satikušies pirmo reizi un citos apstākļos, visticamāk, nekad nesatiktos.
Pusgadu izrādes veidotāji ir tikušies un runājušies ar 100 rīdziniekiem, uzzinājuši, kas Rīgā sajūsmina vai kaitina tos, kuri šeit ir piedzimuši, un tos, kuri ir pārcēlušies uz dzīvi pavisam nesen, kādēļ daži sapņo par došanos prom, bet citi ir atgriezušies uz palikšanu, kur Rīgā apēst labāko krēmu brilē, kur ir labākās sēņu vietas un kur vislabāk trenēties ielu vingrošanā. Viss sākās ar pirmo 100% Rīga dalībnieci, pirmo procentu 100% ķēdē - Centrālās statistikas pārvaldes priekšnieci Aiju Žīguri. Viņa uzaicināja nākamo dalībnieku jeb otro procentu, kurš savukārt uzaicināja nākamo…, un tā - līdz simtajam. Katrs 100% Rīga dalībnieks pārstāv 1% no Rīgas iedzīvotājiem, bet visi kopā ir Rīgas sabiedrības šķērsgriezums, jo atbilst pilsētas statistikai pēc dzimuma, vecuma, tautības, rajona un mājsaimniecības veida. «Tomēr neviena pilsēta nav izmērāma vai izsakāma tikai skaitļos. Katrai ir savas īpatnības, specifika, tēls, ko veido tās iedzīvotāji. Tādēļ svarīgi, lai izrādē piedalās cilvēki ar noteiktu profesiju, aizraušanos vai piederību, kas raksturīga konkrētajai pilsētai. Sandjego tas bija taksists, Melburnā - sērfotājs, Rīgā uz skatuves būs gan hokeja kluba Dinamo fans, gan hipsters, gan zemledus makšķernieks,» izrādes būtību atklāj Latvijas Jaunā teātra institūta direktore Gundega Laiviņa.
5., 6. decembrī Ģertrūdes ielas teātrī notiks starptautisks forums par labas pilsētas veidošanas stratēģijām 100% CITY, ko rīko Latvijas Jaunā teātra institūts sadarbībā ar Latvijas radošo industriju dizaina platformu FOLD. Forumā piedalīsies mākslinieki, aktīvisti, teorētiķi, dizaineri, arhitekti, pilsētu pētnieki un plānotāji, lai diskutētu par stratēģijām un praksēm, kas ļauj ikvienam pieredzēt un veidot labu un līdzsvarotu pilsētu. Foruma darba valoda ir angļu, dalība - bez maksas, iepriekš reģistrējoties pa e-pastu: [email protected].