Paspēj visu
«Visi draugi nolēma piedalīties festivālā kā brīvprātīgie, un ko nu es viens pirkšu biļeti,» pirms festivāla stāstīja Edgars. Lai arī lielo starptautisko festivālu pieredzes viņam nav bijis, paļāvies uz dāņu ieteikumiem - šajā valstī viņš pēdējā gada laikā viesojies bieži, jo Orhūsā studē viņa draudzene. Kā izrādās, dāņu jauniešu vidū brīvprātīgo darbs Roskildes festivālā ir ļoti populārs, dažs jau uzkalpojies līdz pat bāra menedžera amatam! Festivālā arī Edgaram jāstrādā bārā - jāuzkopj telpas, jālej dzērieni, jāpasniedz maltīte. Īpaša apmācība nav bijusi, visu paredzēts apgūt uz vietas. Lai arī pirmajā brīdī nezinātājam varētu šķist - kā gan izbaudīt festivālu, ja jāstrādā? Realitāte ir krietni patīkamāka. Visu septiņu festivāla dienu laikā kopumā jānostrādā vien 24 stundas, turklāt ik dienu garantēta bezmaksas maltīte. Brīvprātīgajiem, protams, naudā atalgojumu neredzēt, taču ir iespēja apmeklēt festivālu, nemaksājot par biļeti apmēram 230 eiro. Tas ir labs veids, kā ietaupīt, turklāt arī iespēja gūt nenovērtējamu pieredzi.
Iepazīst aizskatuvi
Ilze Balode (24) brīvprātīgo darbu Dānijā iepazinusi pamatīgi. Pirms pusotra gada aizbraukusi uz Roskildi, lai strādātu kā brīvprātīgā Gimle kafejnīcā, šovasar viņa jau otro gadu palīdzēs arī Roskildes festivāla organizatoriem, jo Gimle atbildīga par vienu no telšu pilsētiņas sektoriem. Ar Ilzi sazināmies e-pastā - Dānija tagad kļuvusi arī par viņas īstajām mājām. Ilze stāsta, ka šajā valstī lielākā daļa festivālu tiek rīkoti ar brīvprātīgo palīdzību. Savukārt nākamgad Ilze plāno pieteikties Gutter Island festivālam. Pirmajā gadā brīvprātīgajiem Roskildē jānoslēdz līgums, arī jāiemaksā drošības nauda 500 Dānijas kronu (70 eiro) apmērā. Ilze raksta, ka tā nepieciešama gadījumiem, ja pārkāpti līguma nosacījumi. Taču katram darbiņam noteikumi citādi - šogad drošības nauda nav jāiemaksā.
Darbs kā brīvprātīgajai esot bijis vieglāks, nekā gaidīts, atzīst Ilze. Bijusi speciāla apmācība - pērn viņas pienākums bijis pieskatīt telšu pilsētiņu. «Bija jāstaigā apkārt pa pāriem - viens ārzemju brīvprātīgais, viens dānis. Jānēsā līdzi ūdens, ar ko nodzēst iespējamo uguni, dalījām jauniešiem atkritumu maisus, pieskatījām tualetes,» stāsta Ilze. Šogad viņai būs jārūpējas par «aizskatuves» bāru. Kā lielākos ieguvumus viņa min iepazīšanos ar festivālu «no otras puses», bonusus, kā bezmaksas kafija un tēja, arī iepazīšanos ar lieliskiem cilvēkiem. Aizskatuvē varot satikt pat populārus mūziķus! Šogad Ilze pierunājusi kā brīvprātīgo pasākumā piedalīties arī savu labāko draudzeni no Latvijas.
Palīdz darba meklējumos
Savukārt Inese Riezniece (31) brīvprātīgo darbu iepazinusi Lielbritānijā, lielākajā Austrumanglijas kultūras un mākslas festivālā Norfolk & Norwich Festival. Uz dzīvi britu salās viņa pārcēlusies pirms pusotra gada, taču atrast darbu nav bijis viegli. Visu izšķir tas, vai ir vietējā darba pieredze un rekomendācijas, - e-pastā raksta Inese. Brīvprātīgā darbs šādā situācijā krietni palīdz, taču, kā atceras jaunā sieviete, arī tas neesot tik vienkārši, viņai palīdzējušas krievu valodas zināšanas - festivālā viesojies Maskavas Valsts simfoniskais orķestris. Viņiem bijis nepieciešams tulks. Festivālam viņa pieteikusies arī šogad, turklāt kā brīvprātīgā strādājusi arī citos projektos, vēlāk iegūstot normālu un kvalificētu darbu. Inese stāsta, ka brīvprātīgos Norfolk & Norwich Festival pamatīgi apmācot - jāizstudē īpaša rokasgrāmata un notiek arī sagatavošanas nodarbības. Lai arī festivālā ik dienu jānostrādā vismaz četras stundas, ir iespējams novērtēt un izbaudīt arī visus pasākumus. «Noteikti ieteiktu izmantot iespēju pastrādāt kā brīvprātīgajam, īpaši, ja jaunietim ir vēlme savu turpmāko karjeru saistīt ar mākslu, mūziku, pasākumu organizēšanu vai menedžmentu,» pārliecināta ir Inese.
Aizstāj ar palīgiem
2010. gada nogalē Latvijas Valsts darba inspekcija sodīja lielākā mūzikas un mākslas pasākuma Baltijā - Positivus festivāla - organizatorus ar 4000 latu lielu naudas sodu. Izrādās, 2010. gada festivāla laikā gandrīz 200 personu bija brīvprātīgie nodarbinātie bez darba vai citiem līgumiem. Festivāla rīkotāji šo lēmumu pārsūdzējuši, spriedums vēl tiek gaidīts, taču, lai izvairītos no šādiem starpgadījumiem, šogad brīvprātīgo statuss festivālā nav paredzēts - par kārtību festivāla teritorijā gādās īpaši palīgi. 2011. gada festivālam, kas 15. un 16.jūlijā jau piekto gadu tradicionāli norisināsies Salacgrīvā, pieteikušies apmēram 300. No tiem festivālā darbosies apmēram simt jauniešu. Šogad palīgiem jāiemaksā drošības nauda Ls 17 apmērā, jāiegādājas arī brīvprātīgā biļete par Ls 8. Pēc festivāla beigām, ja brīvprātīgais izpildījis visus nosacījumus, drošības nauda tiks atdota, turklāt viņam tiks samaksāts Ls 8, kā arī par tiem nomaksāti visi nodokļi.