Tas esot dabīgi, jo daudzas indes ir rūgtas. Savukārt virtuvē, trūkstot rūgtvielām, ēdiens kopumā netiek sabalansēts, tam pietrūkst dziļuma dimensijas. Rūgts bieži tiek jaukts ar savelkošām un sūrām garšām, jo ir maz cilvēku, kas no sirds izbauda un izgaršo rūgtās notis. Ne aronijas, ne rutki nav rūgti.
No Amerikas nākusī tendence ierobežot sāls un cukura patēriņu izraisījusi īstu rūgtuma trakumu. Restorānu ēdienkartēs dažādās pasaules malās vienlaikus parādās rūgtenie zaļumi - radikjo, cigoriņi, lapu artišoki, pavasara brokoļi, pienenes un rukola. Arī dzeltenie greipfrūti (sarkanie selekcijas ceļā ir zaudējuši rūgtumu), valrieksti, zaļā tēja, kafija un rūgtā šokolāde. Dzērienu kartēs atgriežas vermuti, Amaro, Fernet Branca un Aperol. Novērtē atkal angostūras, ķērpju un vērmeļu uzlējumus. Rūgtums nekad nav bijis ļoti iecienīts latviešu virtuvē, bet mums ir savi izteiksmīgi rūgtie - pīlādzis, cigoriņi un brūklenes (pēcgaršā). Tāpat arī bērzu sulu sīrups, Kafeja Alīda, Melnais balzams un nišas alus ar krietnu devu moderno apiņu. Arī deserti var būt rūgti, konditors Jānis Kairis tādu ir radījis - ozolzīļu krēmu brilē ar lāceņu putām. Restorāna servisa skolā mācījos cept ķērpjus, kas zaudē sākotnēji uzbāzīgo rūgtumu, iederas salātos, piedevās, desertos.
Ne viss, kas ir aktuāls citviet, noteikti kļūs populārs Latvijā, tomēr ir vēl pāris tendenču, kas nākamgad mums garām nepaies.
Zināms, ka miltos pārstrādā ne tikai graudaugus, bet arī ķirbjus un topinambūrus. Iegūst arī kaņepju un vīnogu kauliņu miltus, savukārt pilnībā inovatīvs produkts ir kafijas milti, kas radīti pirms diviem gadiem no kafijas ķirša mīkstuma, ko iepriekš kafijas pārstrādes procesā izmeta mēslainē. Aizvien lielāku lomu virtuvē ieņem pseidograudaugi - jau pazīstamā kvinoja un amarants, vēl svešie - sorgo, tefs un fonio. Paralēli parastajiem kviešiem aizvien vairāk audzē citas kviešu sugas - speltas kviešus, viengraudkviešus un divgraudkviešus, kuri ir mazāk alerģiski.
Lielbritānijā šogad īstu vētru sacēla atklātībā nākušie fakti, ka no pētījumiem, kas tika veikti 70. gados, tomēr nevar secināt, ka piena tauki ir tik ļoti kaitīgi veselībai. Tas izraisīja sviesta ēšanas bumu. Paredzu, ka dzīvnieku tauki atgriezīsies virtuvēs - mājās tecināti cūku tauki, mazsālīts speķis, liellopa nieru tauki, Kaukāza šķirņu aitu astes tauki.
Patlaban zemeslode sadalīta peruāņu un jaunās skandināvu virtuves ietekmju zonās. Esam tajā daļā, kurā mūsu sezonālie produkti atbilst skandināvu virtuvei, tāpēc meklēsim savu arī nākamgad.