Jā, tas, kas notika, tiešām ir murgs. Mūsu uzņēmums bija Latvijas veiksmes stāsts. Ja sākām ar pavisam nelielu apjomu - 2000. gadā mums bija pāri par divu miljonu apgrozījums, tad 2014. gadā sasniedzām 16 miljonus. Mēs ļoti veiksmīgi attīstījām preču zīmi Dogo. Praktiski sākot no nulles pirms kādiem astoņiem gadiem, sasniedzām 40% sausās barības tirgu suņiem. Tas bija iespējams tikai tāpēc, ka nodrošinājām ļoti labu kvalitāti. Bet tas, kas notiek pēdējā gada laikā, ir gandrīz vai kā organizēts realitātes šovs. No sākuma mums bija liela neizpratne, kas tad īstenībā notiek, jo esam pārliecināti par savas barības kvalitāti. Jo no pašiem pirmsākumiem strādājam tikai pēc pašiem labākajiem standartiem, gan izvēloties rūpnīcas tehnoloģiju, izvēloties receptūru, izvēloties izejvielu piegādātājus. Piesaistām augsta līmeņa Latvijas un ārzemju speciālistus.
Kā izskaidrojat to, kas notiek?
Mūsu viedoklis, ka tā ir organizēta ļaunprātība pret uzņēmumu, lai radītu kaitējumu kompānijai un tās preču zīmei.
Kas par to liecina?
Visi analīžu rezultāti un visas pārbaudes, kas veiktas, pilnībā apliecina, ka barība ir droša. Ne izejvielās, ne gatavā barībā kaitīgu vielu nav. Tajā pašā laikā redzam agresīvu vēršanos pret mūsu uzņēmumu. Redzamas organizētas darbības - tiek sūtīti e-pasti, ir izveidotas uzlīmes.
Tāpēc pašreiz jau strādājam ar juristiem, konsultējamies par tālākām darbībām, lai varētu pielikt punktu šai nejēdzībai, kas notiek. Runājot arī ar ārzemju speciālistiem, ekspertiem, dzirdam, ka attīstītās Eiropas valstīs nekas tāds nevarētu notikt - par to ir ļoti lieli sodi, ja kādas personas bez faktiem atļaujas nomelnot preču zīmi vai kompāniju, tai graujot prestižu vai radot kaitējumu.
Cik saprotams, apvainojumi balstīti konstatācijā, ka bojāgājušie lietojuši tieši šo pārtiku?
Jūs minējāt konstatāciju. Tas nevar būt par pamatu apsūdzībai. Mēs lūdzām Latvijas Veterinārārstu biedrībai uzrādīt šos datus. Taču medijos parādījās viedoklis, ka šo informāciju nedos un ka atklās to tikai ekspertiem un zinātniekiem. Tas nozīmē, ka ar šo informāciju, ar šiem izejas datiem manipulē, operē ļoti šaura cilvēku grupa. Nevienam no pārējiem nav pieejas šiem materiāliem. Tas arī nozīmē, ka nav iespējams pārliecināties, vai tie atbilst faktiem. Un mums ir pilnīgs pamats domāt, ka neatbilst faktiem, jo līdz brīdim, kad sākās ažiotāža, nevienam nebija pilnīgi nekādu pretenziju pret barības kvalitāti. Jau tūlīt pēc tam, kad šis jautājums aktualizējās, sazinājāmies ar Veterinārārstu biedrību un pētnieku grupu, attieksme bija ļoti rezervēta. Un, kad pagājušajā gadā beidzās pētījuma pirmais posms, visi fakti, visu analīžu rezultāti apstiprināja, ka barībai nav nekādas vainas, mēs centāmies vēlreiz un vēlreiz pārliecināties par pārtikas kvalitāti, izejvielām. Un ne tikai mēs, arī Pārtikas un veterinārais dienests, arī pētnieku grupas ietvaros tika veikti paraugu izmeklējumi. Visi fakti apliecina, ka barība atbilst visām prasībām, tajā nekādu kaitīgu piejaukumu nav, kas varētu būt par cēloni šai slimībai.
Mēs bijām arī gatavi finansēt pētījumu turpināšanu, jo šī neskaidrība un ažiotāža, protams, visvairāk kaitē mums. Pētnieki atteicās no mūsu atbalsta. Sazinājāmies ar ārzemju ekspertiem, pieslēdzām personu, kura kompetenta tieši šajos jautājumos. Jau mēnesi viņš strādā pie izpētes, ceram pēc mēneša vai diviem uzklausīt konkrētu viedokli par situāciju, kas Latvijā izveidojusies.
Tāpat pārliecinājāmies par visiem izejvielu piegādātājiem. Tie ir tādi, kas mums piegādā tikai ļoti nelielu daļu, bet pārējo - pazīstamiem pasaules līmeņa zīmoliem kā Mars, Royal u. c. Tāpat visa ražošanas tehnoloģija brīdī, kad to iegādājāmies, bija augstākā līmeņa. Receptūras izstrādājām sadarbībā ar ārzemju ekspertiem un vietējiem veterinārārstiem. Mūsu ražošanas process un kvalitātes uzraudzība notiek atbilstoši HACCAP principiem, pagājušajā gadā nokārtojām arī ISO 9001 sertifikātu.
Esat pētījuši slimību, ar ko miruši suņi? Vai starp tās cēloņiem ir pārtika?
Esam pētījuši šo slimību ārzemēs, sazinoties ar ārzemju ekspertiem. Jau pašos pirmsākumos šis gadījums radīja dīvainas sajūtas, jo ārzemēs nav precedenta, kad šī slimība būtu saistīta ar barību. Šai slimībai pamatā ir divi izcelsmes veidi. Viens - iedzimtība, otrs - sekundāra slimība, kas nozīmē, ka vispirms izslimota kāda cita slimība, tajā skaitā saistībā ar mehāniskiem bojājumiem barības vadā, vai audzējs, nervu slimības, saindēšanās, muskuļu slimības, parazīti. Bet būtiski, un par to var pārliecināties, jautājot ārzemju ekspertiem, šī slimība nesaistās ar to, ka dzīvnieki no tās mirtu. To ir iespējams ārstēt, ir iespējams piemērot speciālu barošanas veidu principu. Tā ka arī no tā mēs atkal varam konstatēt, ka patiesie dati atklātībā netiek doti, bet maksimāli tiek mesta ēna uz to, ka saistība ar barību, tiek runāts, ka daudzi suņi miruši, ka tā nāvējoša slimība, bet normāla līmeņa speciālisti par šo slimību izsakās pavisam citādi.