Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +5 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 30. septembris
Menarda, Elma, Elna

Rīgas Lielie kapi - karsts kartu pelis vai panteons

Kārtējo reizi pievērsties Rīgas Lielajiem kapiem ierosināja fotoalbums Nevajadzīgie cilvēki, ko maija beigās ar Frīdriha Eberta fonda atbalstu izdevusi izdevniecība Drukātava. Ideja pieder kulturologam Denisam Hanovam, fotogrāfiju autors ir Deniss Kretalovs. Gan izdevumā publicēto eseju (to autori ir dažādu humanitāru zinātņu akadēmiķi: Ilva Skulte, Māra Grudule, Deniss Hanovs, Ausma Cimdiņa, Valdis Tēraudkalns, Deniss Kretalovs un Normunds Kozlovs), gan attēlu uzdevums nav bijis zinātnisks akadēmiskā izpratnē.

Drīzāk tas uzskatāms par inteliģentu domubiedru māksliniecisku un pilsonisku žestu.

Atbildības «kartupelis»

Līdz šim daudzajās publikācijās galvenokārt par Lielo kapu nesakārtoto stāvokli jautāts Rīgas domei un kultūras pieminekļu aizsardzības speciālistiem. Šoreiz lūdzu komentāru zemes īpašniekam - Latvijas Evaņģēliski luteriskajai baznīcai (LELB) tās Īpašumu komisijas vadītāja Romāna Ganiņa personā. Viņš uzreiz uzsver, ka atbildība par Rīgas Lielajiem kapiem jāuzņemas gan LELB, gan arī Rīgas domei, jo Likuma par pašvaldībām 15. pantā esot skaidri uzrakstīts, ka gan kapsētu, gan parku sakopšana ir pašvaldību kompetence, neraugoties uz īpašuma tiesībām. Tāpat šī panta 5. punkts paredz pašvaldības rūpes par kultūru, t. sk., atbalstu kultūras pieminekļu saglabāšanai. Rīgas dome savukārt uzskatot, ka likumdošana par finansējuma kārtību neparedz šādu atbildību. Tagad LELB šķiet, ka kļūdījās jau denacionalizācijas procesā, pieprasot atpakaļ zemi, nevis kādu kompensāciju. Citās Latvijas pilsētās parasti pašvaldība atpērkot kapsētas. Arī Rīgā iepriekšējā domes sasaukuma laikā bijušas sarunas par kapu pirkšanu vai mainīšanu pret kādu citu teritoriju. Pirms vēlēšanām šis jautājums esot atlikts, tad nāca jauna dome, krīze, budžeta samazināšana utt. Pēdējās vēstules Rīgas domei baznīca sūtījusi pagājušā gada rudenī un ziemā. Atbildē teikts, ka jautājumu par maiņu pašlaik neizskatīšot, bet, ja baznīca gribot, varot šo teritoriju domei dāvināt. Romāns Ganiņš: «Par šo piedāvājumu joprojām esam ļoti šaubīgi, jo neesam pārliecināti, ka pilsēta ir spējīga un politiski ieinteresēta šo īpašumu apsaimniekot.»

Divi sētnieki

Izrādās, runājam tikai par zemi, jo kapličas kā ēkas neesot ierakstītas Zemesgrāmatā, tātad to īpašuma tiesības nav noteiktas. Baznīca šādas tiesības nemaz nevēloties un neplāno kapličas slēgt vai glābt, jo tam nav līdzekļu, turklāt vēl nesakārtotās īpašumtiesības... Pašlaik baznīca varot vienīgi nodrošināt minimālu uzkopšanu, ko veic divi sētnieki un daži «simtlatnieki».

Ar jautājumu par Lielo kapu likteni LELB pārstāvji vērsušies arī Valsts kancelejā iepriekšējās vadības laikā. Arī bez rezultātiem. Redzot, ka valsts un pašvaldība nav ieinteresēta, LELB pagaidām «prāta vētru» stadijā sākusi darbu pie kapu attīstības vīzijas, zonējuma, integrējot arī visas iepriekš attīstītās idejas par kolumbārija izveidi un tamlīdzīgi. «Esam nolēmuši meklēt privātu investoru un, saredzot patiesu ieinteresētību un izpratni, būtu pat ar mieru šo teritoriju pārdot.» Tomēr baznīcas budžeta prioritāte pašlaik neesot īpašumu lietas, bet mācītāju algas, lai nodrošinātu Evaņģēlija pasludināšanu, un dievnamu uzturēšana.

Atbildība kā jumts

Dzirdot, ka baznīcas prioritāte ir Dieva vārda sludināšana, nevis īpašumu lietas, likās, ka tikko abi ar LELB pārstāvi esam nonākuši kādā bēdīgā pretrunā, ko tā īsti ieraudzīt un saprast palīdzēja kulturologa Denisa Hanova eseja fotoalbumā Nevajadzīgie cilvēki: «Sakrālās telpas bojāeja, manuprāt, sākas tad, kad mēs neapzināmies, ka tā ir sakrāla.»

Denisa Hanova interese par Lielajiem kapiem sākusies ne vien ar pastaigām, bet arī ar akadēmisku interesi par latviešu identitāti XIX gadsimtā, sākot ar pirmo atmodu un mediju lomu tajā. «Jau pēc disertācijas aizstāvēšanas par avīzi Baltijas Vēstnesis Lielajos kapos nejauši atradu tās galvenā redaktora Pētera Dīriķa kapa plāksni. Arī fotogrāfs Deniss Kretalovs bija tur daudz fotografējis jau agrāk. Ieinteresējās arī fonda Latvijas pārstāvniecības vadītājs - kaislīgs fotoamatieris. Tā visi kopā nolēmām, ka ir kaut kas jādara. Kapos ir daudz neapstrīdamu kultūrvēsturisku vērtību, piemēram, rotondas tipa kapliča ir vienīgā tāda Baltijā. Caur suņiem iepazinos ar cilvēku, kas pats par saviem līdzekļiem uzstādījis jumtu šim piemineklim,» stāsta D. Hanovs. Tas arī ir vienīgais gadījums periodā pēc neatkarības atgūšanas, kad uzlabots kādas kapličas stāvoklis. «Ar šo projektu mēs gribējām parādīt reālo sabrukuma stāvokli, nevis tūristiem domātu albumu. Tāpēc tur nav tekstu angļu valodā, jo tie domāti tiem, kas dzīvo un lasa šeit. Bija tāds gadījums. Pasniedzu Stradiņa Universitātē starpkultūru komunikāciju kursu, kur vienu nodarbību sauc Atmiņu teorijas. Tā nu vienā nejaukā rudens rītā, sapulcējušies necerēti lielā skaitā, staigājam pa Lielajiem kapiem, un es atskārstu, ka man kā nelatvietim šiem latviešu jauniešiem jāstāsta, kā tikai tur visa nav. Ka tā ir latviešu nācijas kolektīvā atmiņa visai koncentrētā veidā un ka tā ir šādā stāvoklī. Ar šo albumu gribēju cilvēkus sakaitināt. Gribēju parādīt, ka daudzos gadījumos viņi vairs netiek pāri vizuālajam, jo liecības izzūd. Piemēram, no kāda uzraksta palicis pāri tikai burts, kā tas redzams fotogrāfijās. Gribēju provocēt - ejiet un skaidrojiet paši, un tad tikai redzēsiet un sapratīsiet, kas tas ir un kādā stāvoklī tas ir.

Tas esot arī ļoti personisks projekts. D. Hanovs atzīst, ka arī pats 1977. gadā dzimis ģimenē, kas te ieradusies pēc 1945. gada, pieder pie «nevajadzīgajiem cilvēkiem». «Es ļoti jutu vajadzību piederēt Latvijas kultūras telpai. Domāju, ka diezgan neveiksmīgi, bet arī šis ir viens no tādiem mēģinājumiem parādīt, kas man ir svarīgs. Daudzi arī atteicās piedalīties šai projektā, redzot, kādā stāvoklī kapi ir un ka tādus tos arī taisāmies rādīt. Manuprāt, tāpēc, ka ir nepatīkami konfrontēties ar populāro uzskatu, ka latviešiem rūp viņu kultūra. Vēl pāris rudens vētru, un vēl atlikušie sašķobījušies pieminekļi var iebrukt zemē, sabirzt vai salūzt zem krītošiem kokiem!»

Skat. arī video: www.diena.lv

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Latviešu dižgari Lielajos kapos

Krišjānis Barons - folklorists, zināms kā Dainu tēvs, rakstnieks, publicists, jaunlatvietis
Fricis Brīvzemnieks - folklorists, jaunlatvietis
Krišjānis Valdemārs, jaunlatvietis, publicists un politiķis, nodibināja pirmo latviešu jūrskolu
Andrejs Pumpurs - viens no ievērojamākajiem latviešu dzejniekiem un spilgtākajiem tautiskā romantisma pārstāvjiem, eposa Lāčplēsis autors
Jāzeps Grosvalds - gleznotājs, strēlnieks, viens no modernisma aizsācējiem latviešu glezniecībā. Darbojās mākslinieku pulciņā Zaļā puķe
Voldemārs Matvejs - gleznotājs, mākslas teorētiķis, t. s., primitīvās mākslas pētnieks, pirmais radikālā XX gs. modernisma pārstāvis.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

LOK: Apdraudētas iespējas nodarboties ar sportu Rīgā

“Rimi” Olimpiskais sporta centrs saņēmis vēstuli no Rīgas domes ar paziņojumu, ka sakarā ar veiktajiem grozījumiem MK noteikumos nr. 350, no 1. oktobra vairāk nekā desmit reizes tiek paaugstināta ...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?