Līdz pat oktobra beigām Saules muzejā Rīgā skatāma izstāde Saules dvēsele, kuras autore ir Maruta Vanaga. Izstāde iekļaujas projektā Droša ģimenes vide Latvijas bērniem, jo, kā atzīst pati māksliniece, ceļš no iedvesmas līdz izstādei aizvedis, tieši pateicoties viņas ģimenei.
Pirms desmit gadiem Marutas ģimenē līdzās pašas bērniem - diviem dēliem un meitai - ienāca arī audžudēls Daniels. Ģimenē valda radoša gaisotne - mākslinieces vīrs Gatis ir pianists un mūzikas pedagogs Valmierā, bet Daniels spēlē vijoli. Kādā brīdī pirms pāris gadiem Maruta, vērojot dabu, pēkšņi sākusi redzēt un izjust objektus īpašās krāsās un formās. Sevišķi vibrēja un rezonēja tieši Saule. Prasījās gleznojama. «Mans lielākais mākslas projekts gan ir izaudzināt labus un laimīgus bērnus, un pie tā daudz ir jāstrādā,» stāsta Maruta. Daniels bijis slims un atstumts, bet vijoles spēle, kas, pēc Marutas domām, ir visdvēseliskākais mūzikas instruments, palīdzējusi bērna attīstībai. Māksliniece saka - pašlaik ir tik grūti atdalīt tiesības no pienākumiem, jo attieksmē pret bērniem ar īpašām vajadzībām sabiedrības pienākumi ir tālu no vēlamā. «Cietēja lomā paliek tādi bērni kā Daniels, kam jāpierāda, ka arī viņš ir noderīgs sabiedrībai tāpat kā jebkurš cits cilvēks. Labi pedagogi, rūpīgs darbs un mākslas tuvums ir neaizstājami palīgi,» stāsta M. Vanaga. Lai palīdzētu bērna psiholoģiskajai un emocionālajai attīstībai, sākuši kopā apmeklēt ģimeņu atbalsta centru, konsultējoties pie psihoterapeites Daces Blažēvičas, un viņa bija pirmā, pie kuras vēl pirms izstādes nonāca Marutas darbi. «Vīrs palūdza, lai uzgleznoju darbiņu, ko viņš varētu pielikt skolas mūzikas kabinetā pie sienas. Nebiju droša, ka tas, ko radu, ir tik nozīmīgs, tāpēc gribēju uzzināt kāda profesionāļa vērtējumu un savas skices parādīju gleznotājam Jānim Anmanim,» atklāj Maruta. Apskatījis arī D. Blažēvičai nodotās gleznas, Anmanis teicis - jātaisa izstāde!
«Maruta ir sava veida tīrradnis. Sarežģītas, dekoratīvas, krāsainas, spēcīgas un pat vibrējošas kompozīcijas. Viņa saredz Sauli kādā jaunā griezumā, var teikt - saredz Saules dvēseli. Šķiet, Dievs viņai ļāvis ieskatīties kādā noslēpumā. To nav jācenšas atšifrēt. Jāļaujas izjūtām un jāsmeļ enerģija,» uzskata J. Anmanis. Enerģētiskās vibrācijas ļoti svarīgas arī māksliniecei pašai. «Cilvēki bieži vien dzīvo savā nodabā, paiet cits citam garām, nepaceļot acis un neieskatoties dvēselē, un veido priekšstatus, nemēģinot iedziļināties un saprast. Taču katrs cilvēks ir brīnišķīgs, no katra varam iegūt pozitīvas enerģijas vibrācijas, tāpēc galvenais - nevajag otru nomelnot, nevajag runāt līdzi pūlim, bet gan veidot pašam savu spriedumu. Jo katrā dvēselē ir viss, plašs spektrs kā baltajā krāsā, kura ietver sevī visu pārējo paleti un vienlaikus ļauj izcelties uz sava fona jebkādām kontūrām,» skaidro M. Vanaga.