Tā bija asiņainākā masu apšaude Savienotajās Valstīs kopš 2012. gada 14. decembra slaktiņa Ņūtaunas sākumskolā, kur bruņots vīrietis nogalināja 20 bērnus un sešus pieaugušos. Pēc notikušā ASV prezidents Baraks Obama kārtējo reizi mudinājis ASV Kongresu ieviest stingrākus noteikumus šaujamieroču iegādei.
Teica, ka dodas pie ārsta
Trešdienas rītā 28 gadus vecais vides veselības speciālists Saijeds Farūks un viņa 27 gadus vecā sieva Tašfīna Malīka atstāja savu atvasi pie vīramātes, apgalvojot, ka viņiem jādodas pie ārsta. Vēlāk S. Farūks ieradās Sanbernardīno sociālo dienestu centrā, kur notika vietējā apgabala veselības aprūpes darbinieku bankets. Pasākuma apmeklētāji, kas viņu pazina, apgalvo, ka vīrietis kādā brīdī devies prom un izskatījies par kaut ko sadusmots.
Pēc neilga laika S. Farūks kopā ar T. Malīku, ģērbušies militāra tipa apģērbā un bruņojušies ar lielkalibra šaujamieročiem, atgriezies centrā un abi sākuši apšaudi. Policija apgalvo, ka uzbrucēji vairākās vietās ēkā novietojuši pašgatavotus spridzekļus, kas, par laimi, nesprāga. Pēc asinspirts sarīkošanas slepkavu pāris pameta notikuma vietu tumšā apvidus auto.
Policija sāka viņu meklēšanu un ieradās viņu mājās netālajā Redlendas pilsētiņā. Kamēr likumsargi pārmeklēja māju, tai lēnām pabrauca garām melns apvidus auto un strauji uzņēma ātrumu. Sākās pakaļdzīšanās, kas noslēdzās ar intensīvu apšaudi, kuras laikā S. Farūks un T. Malīka tika nogalināti.
S. Farūka kolēģi laikrakstam The Los Angeles Times sacīja, ka viņš esot bijis kluss un pieklājīgs cilvēks bez agresijas tieksmēm. Arī pāra tuvinieki esot neizpratnē, kādēļ viņi sarīkoja asinsizliešanu.
ASV musulmaņu tiesību aizstāvības organizācija CAIR aicinājusi medijus un sabiedrību neizdarīt pārsteidzīgus secinājumus par aizdomās turamo iespējamiem rīcības motīviem. «Vai tas bija darba dēļ? Dusmu izpausme? Garīga slimība? Vai ekstrēma ideoloģija? Mēs to nezinām,» teikts CAIR paziņojumā.
Izmeklētāji uzskata, ka uzbrukums bijis plānots, un neizslēdz, ka tā motīvs varēja būt terorisms. Varasiestādes apgalvo, ka divus apšaudē izmantotos šaujamieročus likumīgi iegādājušies paši uzbrucēji. Vēl divus iegādājusies cita persona, kas netiek saistīta ar uzbrukumiem.
Aicina pielikt punktu
Portāls Shootingtracker.com, kas apkopo ASV notikušās apšaudes, informē, ka šogad valstī notikušas jau 353 masu apšaudes. Tas ir vairāk nekā pērn (336), bet mazliet mazāk nekā 2013. gadā (363). Shootingtracker.com par masu apšaudi uzskata incidentu vai saistītus uzbrukumus, kuros sašauti vismaz četri vai vairāk cilvēku.
ASV prezidents B. Obama no Demokrātu partijas pēc Sanbernardīno slaktiņa nosodījis regulārās masu apšaudes valstī un aicinājis likumdevējus spert soļus, lai samazinātu šādu incidentu skaitu. Viņaprāt, to varot panākt, ieviešot «saprātīgus» šaujamieroču kontroles likumus, kas piespiestu stingrāk pārbaudīt katru, kurš vēlas iegādāties šaujamo, vēsta CBS News.
To, ka šaujamieroči ASV ir viegli un plaši pieejami, apliecina fakts, ka Black Friday (Melnā piektdiena), kas ir visnozīmīgākā izpārdošana ASV, laikā 27. novembrī iegādāti vairāk nekā 185 tūkstoši šaujamieroču, atsaucoties uz Federālo izmeklēšanas biroju, vēsta laikraksts The New York Times. Tas esot par aptuveni pieciem procentiem vairāk nekā Black Friday izpārdošanā 2014. gadā.