Likumu grozījumi paredz reformēt nosacītās pirmstermiņa atbrīvošanas sistēmu un notiesātajiem ar zemu un vidēju risku sabiedrībai sniegt iespēju tikt atbrīvotiem no ieslodzījuma vietas. Notiesātais daļu no soda izcietīs ieslodzījuma vietā, bet daļu soda - stingrā uzraudzībā sabiedrībā, kur notiesātā atrašanās vietu un pārvietošanos fiksēs elektroniskās uzraudzības iekārta.
Komisijas deputāti norāda, ka reforma palīdzēs samazināt notiesāto skaitu ieslodzījuma vietās, tādējādi saruks izmaksas notiesāto uzturēšanai. «Ir virkne valstu, kur šī sistēma veiksmīgi darbojas jau vairākus gadus. Ārvalstu pieredzi pielāgojot mūsu situācijai, šī ir iespēja gan ietaupīt līdzekļus, gan veicināt notiesāto personu integrāciju sabiedrībā,» norāda Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins (Vienotība), piebilstot, ka pirmstermiņa atbrīvošana nenotiks automātiski, bet rūpīgi izvērtējot katru gadījumu. Saskaņā ar likumprojektos noteikto par notiesātā nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu un elektroniskās uzraudzības noteikšanu lems tiesa, bet šī kontroles līdzekļa saturu noteiks Valsts probācijas dienests (VPD). Tādējādi būtiski paplašināsies VPD pilnvaras un pienākumi.
Attiecīgi nosacītas pirmstermiņa atbrīvošanas gadījumā pienākumus notiesātajam turpmāk noteiks nevis tiesa, bet gan Probācijas dienests, kura darbiniekiem ir plašāka informācija par notiesāto, viņa emocionālo veselību un uzvedības paradumiem. Kā iespējamie nosacīti notiesātā pienākumi likumā minēti, piemēram, atrašanās dzīvesvietā noteiktā laikā, noteiktu vietu neapmeklēšana un ārstēšanās no atkarībām.