Skeptiķi jau norāda, ka vairāk nekā 140 valstu un valdību vadītājiem būs grūti vienoties par konkrētu rīcību un solījumiem, lai mazinātu globālo sasilšanu nākotnē. Vēl jo vairāk tāpēc, ka iedzīvotāju viedokļa aptaujas pasaulē liecina, ka mazinājies sabiedrības atbalsts ambiciozas rīcības solījumiem, lai novērstu klimata pārmaiņas.
Turpretim optimisti uzsver, ka vēl nekad tik daudzas valstis jau pirms konferences sākšanās nav devušas tik konkrētus solījumus rīkoties, lai globālo sasilšanu samazinātu.
Kopenhāgenas izgāšanās
Iepriekšējais ANO globālais klimata samits notika 2009. gada 7.-18. decembrī Kopenhāgenā, kur uz tā atklāšanu pulcējās 115 pasaules valstu līderi, kuru runās izskanēja apņēmība rīkoties.
Taču konferences pēdējā dienā 18. decembrī mediji ziņoja, ka sarunas ir izgāzušās. Tikai 80 valstis bija gatavas solīt konkrētu rīcību, lai mazinātu globālo sasilšanu. Gala paziņojuma projekts netika apstiprināts, bet gan tikai «pieņemts zināšanai». Tajā tika atzīts, ka klimata pārmaiņas ir viena no aktuālākajām mūsdienu problēmām un būtu jārīkojas, lai globālās temperatūras izmaiņas nepārkāptu 2 °C. Taču šis dokuments nebija obligāti izpildāmo statusā un neiekļāva nekādus obligāti izpildāmus konkrētas rīcības solījumus par CO2 izmešu samazināšanu.
Īpaša Parīzei
Nevilšus ir sanācis, ka šāgada konference būs īpaša tieši Francijas galvaspilsētai, jo notiek tikai dažas nedēļas pēc terora uzbrukumiem Parīzē, kuros islāmisti nogalināja 130 cilvēku.
Francijas valdība jau uzreiz pēc traģēdijas paziņoja, ka neatcels pasākumu, jo tā būtu piekāpšanās teroristu diktātam. To pagājušajā nedēļā, uzņemot Baltajā namā Francijas prezidentu Fransuā Olandu, uzsvēra arī ASV prezidents Baraks Obama. «Es nākamnedēļ piebiedrošos prezidentam Olandam un pasaules līderiem Parīzē. Cik gan nozīmīgs prettrieciens teroristiem būs tas, ka pasaule sanāks kopā, lai visi kā viens parādītu, ka mūs nevar atturēt no labākas nākotnes veidošanas mūsu bērniem,» ASV prezidenta teikto citē Reuters.
Tiesa gan, tā kā Francijā uz trim mēnešiem ir izsludināts ārkārtas stāvoklis, drošības pasākumi ap konferences norises vietu un Parīzē vispār būs pastiprināti. Ir noteikti satiksmes ierobežojumi pilsētā un tās apkārtnē. Potenciālo apdraudējumu dēļ atcelti atsevišķi konferenci pavadošie sabiedriskie pasākumi pie konferenču centra, arī liela vides aizstāvju demonstrācija, kas bija paredzēta svētdien.
Kāpēc ir cerības
AFP atzīmē, ka šoreiz ir lielākas cerības panākt konkrētu vienošanos par rīcību, kuras rezultātā globālā sasilšana tiktu ierobežota līdz 2 °C salīdzinājumā ar pirmsindustriālo periodu, jo ap 170 valstu jau paziņojušas par brīvprātīgiem izmešu ierobežojumiem. Straujā tehnoloģiju attīstība padarījusi lētāku vēja un saules enerģijas izmantošanu. Tiesa gan, joprojām pastāvot domstarpības starp attīstīto un attīstības valstu sarunu vedējiem par to, kuram vairāk jādara kaitīgo izmešu samazināšanā un kuram par to jāmaksā.