Saskaņā ar kristīgo tradīciju sabiedrībā iesakņojies paradums būt dāsniem kādā konkrētā gada brīdī - Ziemassvētkos. Bet ko tad, kad svētki pagājuši? Dāsnums nav dabas parādība kā sniegs, kas pēkšņi uzkrīt vienā konkrētā sezonā, tāpēc režisors Varis Klausītājs izvēlējies akcentēt empātiju un devīgumu kā cilvēku īpašību ikdienā, iestudējot bērniem zīmējumu operu Dāsnumātika, kas šodien, 7. janvārī, skatāma Rīgas Doma kapitula zālē.
Izrādē Čārlza Dikensa populārā stāsta Ziemassvētku dziesma darbība ir pārcelta uz garu un eņģeļu skolu, kurā audzēkņu mācību materiāls ir cilvēks, un šoreiz tas ir skopais baņķieris Druvis. Izrādes laikā Druvim jātiek galā ar dažādiem pārbaudījumiem, lai kļūtu par dāsnāku un labāku cilvēku. Kopā ar Druvi Dāsnumātikas kursa liecību būs iespēja saņemt arī visiem izrādes apmeklētājiem.
«Zīmējumu teātra veidā iepriekš jau iestudēju baletu Dzejtaurenis, tajā darbojās divi mākslinieki - mūziķis, kas spēlēja dažādus instrumentus, un soliste. Dāsnumātikā esmu audzis un uz skatuves sapulcējis 21 dalībnieku, no kuriem 12 ir Rīgas Doma kora skolas 4. klases meiteņu koris,» priecājas izrādes režisors Varis Klausītājs un atklāj, ka ar iestudējumu vēlas uzrunāt ģimenes - sākot no mazuļiem, kuri spēj uztvert stāsta būtību, līdz pat pieaugušajiem, kurus uzrunāt par dāsnuma tēmu patiesībā esot visnepieciešamāk. «Bērniem dāsnums un empātija pret pasauli ir iedzimta, bet pieaugušajiem tā atkal jāmācās no jauna, jo tieši lielie daudz ko izsver un mēra naudas izteiksmē,» uzskata V. Klausītājs. Izrādē būs īsta zīmēšanas mācībstunda ar tāfeli, kur savas prasmes rādīs gan pieaugušie izrādes tēli - skolotāji -, gan kora meitenes.
Izrāde tapusi sadarbībā ar dramaturģi Rasu Bugavičuti, dzejnieci Annu Auziņu, horeogrāfi Agnesi Bordjukovu, scenogrāfu Rūdolfu Baltiņu, gaismu mākslinieku Jāni Sniķeri un tērpu mākslinieci Gerdu Zandersoni.
Izrādes veidošanā piedalījies Rīgas Doma Kora skolas meiteņu kora ansamblis Airas Birziņas vadībā, vīru ansamblis Pētera Vaickovska vadībā, mūziķu grupa The Quinters un, protams, arī aktieri Marta Ančevska un Klāvs Mellis. Zīmējumu operā tiks atskaņotas Kaspara Zemīša oriģinālkompozīcijas gan instrumentālā, gan dziedātāju izpildījumā.
Izrāde tapusi, radošajai grupai sadarbojoties ar sabiedrisko kustību Mans Doms, kas ir Rīgas Doma un biedrības Ascendum ilgtermiņa projekts, kas pievēršas Doma katedrāles sabiedriskās nozīmes aktualizēšanai. Savukārt izrādes laikā gūtie ienākumi tiks izmantoti nākamās dienas izrādes organizēšanā, kas būs dāvinājums bērnunama bērniem.