Ņemot vērā, ka rajoni, kas atrodas tālu no ekonomiski aktīvajiem reģionu centriem, kļūst aizvien mazāk apdzīvoti, lielie vaļi arī turpmāk koncentrēsies uz spēcīgāku un konkurētspējīgāku pakalpojumu un produktu piedāvājumu tieši centros.
Tas ir saprotami, jo augstas klases informācijas tehnoloģiju (IT) pakalpojumu nodrošināšana prasa arī lielus finanšu ieguldījumus, bet biznesa galvenā specifika ir strādāt ar peļņu. Tas nozīmē, ka, nodrošinot vienāda (ļoti augsta) līmeņa IT pakalpojumus visā valsts teritorijā, daļā valsts šo pakalpojumu nodrošināšana radīs zaudējumus, kas būs jākompensē ar ienākumiem no rentablajiem rajoniem. Tieši tāpēc aizvien varam vērot, ka īpaši mazapdzīvotās lauku teritorijās, kas varbūt atrodas tikai pārdesmit kilometru no ekonomiski aktīva centra, lielo uzņēmumu pakalpojumi nav pieejami vai arī ir ļoti vāji attīstīti.
Tieši šajā faktā arī ir mazo IT uzņēmēju zelta ādere. Varbūt mēs nespējam konkurēt ar lielajiem spēlētājiem pakalpojuma augstajā līmenī, taču mūsu trumpji ir stabilitāte un pieejamība. Turklāt pieejamība par saprātīgām cenām un bez īpaši lieliem ieguldījumiem komunikāciju tehnoloģijās. Reāli ierindas patērētājam tas izpaužas gana vienkārši - ir faktiski neiespējami mazapdzīvotās vietās sagaidīt, ka gar ikvienu māju tiks ierīkots interneta kabelis (tās ir milzīgas investīcijas), arī mobilā interneta pārklājums attālākajos rajonos ir diezgan vājš. Mūsu gadījumā - lai arī internets būs lēnāks, nekā esat pieraduši pilsētā, tomēr cilvēki savā vasaras mājā vienmēr varēs rēķināties ar pastāvīgi pieejamu komunikāciju tīklu - tātad vienmēr būs sasniedzami, piemēram, e-pastiem un citām interneta iespējām.
Vienlaikus jāsaprot, ka reģionos attiecības starp uzņēmēju un klientu ir daudz personīgākas nekā pilsētās un bieži ne ar bonusiem, ne ar skaistām reklāmas kampaņām nenoturēt ne esošos klientus, ne arī piesaistīt jaunus klientus, ja nespēs sniegt atbilstošas kvalitātes pakalpojumu. Turklāt nepieciešams operatīvi reaģēt uz kādām ārkārtas situācijām - bojājumiem vai cita veida tehniskām problēmām.
Diemžēl lauki paliek aizvien tukšāki, un jauno, respektīvi, potenciālo, klientu skaits nesniedzas daudzos tūkstošos. Tādēļ, lai nodrošinātu visaptverošu pieeju internetam par maksimāli zemām cenām, plānojam sadarbību ar dažādiem telekomunikāciju pakalpojumu sniedzējiem interneta pieslēguma nodrošināšanai. Tas nozīmē, ka mēs mūsu kopīgajam klientam ar izdevīgākiem nosacījumiem piedāvāsim pastāvīgu pieeju internetam gan ar kabeļu pieslēgumu, gan mobilo tīklu. Man ir pārliecība, ka šādi rīkosies arī citi mazie interneta pakalpojumu sniedzēji Latvijā - nevis ar nežēlīgu konkurenci izskaužot cits citu no tirgus, bet gan sadarbojoties.
*Triatel valdes priekšsēdētājs