Savu ģimenes ārstu trīs un vairāk gadu nav apmeklējuši vidēji 18,6 procenti ārsta praksē reģistrēto pacientu, liecina VM statistika. Tāpēc no 2015. gada ministrija plāno iekļaut normu veselības aprūpes organizēšanas kārtībā, kas paredzētu ģimenes ārsta tikšanos ar ikvienu savā ģimenes ārsta praksē pierakstīto pacientu vismaz reizi trijos gados. Bet gadījumos, kad minētais nosacījums netiktu izpildīts, valstij būtu tiesības maksājuma daļu - kapitācijas naudu 0,63 latu apmērā katru mēnesi - par konkrēto pacientu nemaksāt līdz brīdim, kamēr ģimenes ārsts nebūs ticies ar šo pacientu. Savdabīgs sods bija paredzēts arī pašiem pacientiem - izslēgšana no ģimenes ārsta pacientu saraksta, ja ārsts nebūs apmeklēts trīs gadus. Lieli iebildumi gan tika saņemti no nozares pārstāvjiem, tāpēc no soda sankcijām pacientiem ministrija patlaban ir atteikusies. Tāpat pacientu izslēgšana no ģimenes ārsta pacientu reģistra radītu lieku birokrātiju, Dienai atzina VM pārstāvis Oskars Šneiders.
Tomēr Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidents Pauls Princis uzskata - tas, ka pacienti netiks izslēgti no ģimenes ārsta pacientu reģistra, nenozīmē, ka cilvēki netiks sodīti. Pēc viņa domām, pirmkārt, tiks pārkāptas pacientu tiesības, jo cilvēkiem netiks nodrošināta brīva izvēle apmeklēt vai neapmeklēt ārstu. Lai ārsti nezaudētu kapitācijas naudu, uz pacientu tiks izdarīts spiediens. Otrkārt, ārsts savā ziņā šo pacientu iekļaus «slikto» sarakstā, jo neatnākušā pacienta dēļ viņš zaudēs daļu ienākumu. Tādējādi tas var kaitēt pacientam, kad viņš izdomās tomēr pie ārsta ierasties, Dienai norādīja P. Princis.
Plānotās izmaiņas gan stāsies spēkā tikai pēc gada, lai ārstiem būtu laiks pārskatīt savus pacientu sarakstus un painteresēties, kā pacientiem klājas.