«Mēs viennozīmīgi esam par PVN samazināšanu pārtikai,» federācijas viedokli pauž LPUF vadītāja Ināra Šure. «Nepieciešama zemāka PVN likme pārtikai, jo mūsu valstī vidējā alga ir ļoti zema. Samazinātais PNV sekmētu pārtikas patēriņu, bet tas veicinātu vietējo pārtikas ražotāju attīstību,» uzskata arī pārtikas ražošanas uzņēmuma Kronis līdzīpašnieks Aivars Svarenieks. I. Šure bilst, ka «jāpanāk, lai līdz ar PVN samazināšanu pārtikai patērētāji, it īpaši, iedzīvotāji, kuriem ir nelieli ienākumi, bet no patēriņa groza vismaz 50% veido pārtika, reāli redzētu ieguvumu».
Par bažām, ka «tirgotāji var paaugstināt cenas un tad PVN samazinājums nebūs jūtams, ir dzirdēts», atzīst LPUF vadītāja, bet uzsver, ka «pastāv dažādi mehānismi, lai cenu izmaiņām sekotu, tāpēc ir demagoģija apgalvot, ka PVN pārtikai nav jāsamazina, jo tirgotāji paaugstinās piecenojumu un patērētāji rezultātā nejutīs cenu samazinājumu».
Saeima uzdevusi valdībai līdz gada beigām izvērtēt iespēju samazināt PVN likmi pārtikai, bet Finanšu ministrija (FM) paudusi, ka šādu PVN samazināšanu neatbalsta. Pētījums par Čehiju un Meksiku rāda - no PVN samazināšanas pārtikai 50% labuma gūst tirgotāji, 40% - turīgie, un tikai 10% gūst trūcīgie iedzīvotāji, uzsver FM pārstāvis Aleksis Jarockis, vēsta LETA.