Ko nozīmē - vides inženiere? Kas ir jūsu ikdienas darbs?
Kopā ar domubiedriem nodibinājām Ekodizaina kompetences centru, dalāmies zināšanās, kā atpazīt videi draudzīgus produktus. Cilvēku interese par ekoloģiskiem produktiem ir liela, sākot no pārtikas un beidzot ar mājokļa būvniecību, un ir negodīgi ražotāji, kas to cenšas izmantot, piedāvājot preces, kuru nosaukumā it kā figurē vārdi «zaļš, dabīgs, ekoloģisks», taču ne produktu sastāva apraksts, ne kāds no starptautiski atzītajiem sertifikātiem šos apgalvojumus neapstiprina. Es rakstu dažādas publikācijas par zaļo dzīvesveidu un ekodizainu, esmu veidojusi arī mācības gan rūpniecības uzņēmumiem, gan skolēniem.
Kā jums pašai kļuva aktuāls zaļais dzīvesveids?
Esmu ne tikai nozares profesionāle, bet arī sociāli aktīvs cilvēks. Jebkurai rīcībai, ko cilvēks veic, ir svarīgi apzināties sekas, kaut arī tas ir tik elementārs, sadzīvisks solis - kā nopirkt kaut ko tirgū vai veikalā. Kur un ko mēs pērkam - tas var ietekmēt kā vidi, tā cilvēka veselību un labsajūtu. Sākotnēji vērtēju - kā izvēlētais pirkums ietekmē mani, manu veselību. Vēlāk sāku pētīt, meklēt informāciju un vērtēt arī sekas uz vidi. Un ne tikai to, kāds ir pats produkts, bet - kā tas tiek ražots, cik videi draudzīga ir ražošana, kādi ir uzņēmumā strādājošo darba apstākļi.
Kā atpazīt ekoproduktus?
Vēlēdamies pārdot savus produktus mazāk izglītotam pircējam, kurš tomēr grib pirkt ekoproduktus, ir ražotāji, kas rada paši savas ekomarķējuma zīmes, un cilvēki tiek maldināti. Uzticams ekomarķējums - Eiropas puķīte, Ziemeļu gulbis, Ecocert. Pārtikai ir īpaši marķējumi. Bet mēdz teikt, ka videi vissaudzējošākais ir tas pirkums, kuru mēs neveicam, tāpēc, pirms pirkt kaut ko jaunu, padomājiet, vai tiešām to vajag.
Ar ko tad īsti ekoloģisks produkts ir labāks?
Bioloģiskais jeb ekoprodukts atstāj mazāku ietekmi uz vidi. Otrs ir jautājums par zemnieku un ražotāju veselību, jo viņi ir pirmie, kas nonāk saskarē ar ķimikālijām. Pētījumu par bioloģisko produktu priekšrocībām ir aizvien vairāk. Apēdot pesticīdiem pilnu burkānu, sekas jau nejutīsim uzreiz, bet ilgtermiņā. Interesanti arī tas, ka ekoproduktu cienītāji kopumā izvēlas veselīgāku dzīvesveidu.
Aizvien populārāka kļūst arī tiešā pirkšana, apejot lielās veikalu ķēdes. Kādi ir tās plusi?
Lielās pārtikas produktu tirdzniecības ķēdes pieprasa noteiktus produktus noteiktos laikos un daudzumos, nelielas zemnieku saimniecības tādus apjomus nespēj nodrošināt. Tiešajai pirkšanai ir sociālā ietekme - tā dod iespēju nopelnīt arī mazajiem ražotājiem. Jo īsāka ir pārtikas ķēde, jo mazāks vides piesārņojums.